Stockholm: Yağlı Balıklar Böbrek Kanserinin Panzehiri

Stockholm: Yağlı Balıklar Böbrek Kanserinin Panzehiri

İsveç'in Başkenti Stockholm'de Bulunan Karolinska Enstitüsü'nde Yapılan Bilimsel Bir Araştırmanın Sonuçları; Somon, Ringa, Sardalye ve Uskumru Gibi Yağlı Balıkları Tüketenlerin, Böbrek Kanserine Yakalanma Riskinin Daha Az Olduğunu Ortaya Koydu. Bu Balıkları Haftada En Az Bir Kez Tüketenlerde, Böbrek Kanserine Yakalanma Riskinin Yüzde 74 Oranında Azaldığı İfade Edildi.

Stockholm: Yağlı Balıklar Böbrek Kanserinin Panzehiri

İsveç'in Başkenti Stockholm'de bulunan Karolinska Enstitüsü'nde yapılan bilimsel bir araştırmanın sonuçları; somon, ringa, sardalye ve uskumru gibi yağlı balıkları tüketenlerin, böbrek kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu ortaya koydu. Bu balıkları haftada en az bir kez tüketenlerde, böbrek kanserine yakalanma riskinin yüzde 74 oranında azaldığı ifade edildi.

1987-2004 yılları arasında İsveç'te 60 bin kadının yemek yeme alışkanlıkları ile hastalıkları arasındaki benzerlikler incelemeye alındı. 80'li yılların sonu ile 90'li yılların sonunda kadınlara sorulan aynı tür sorulardan alınan cevaplar temel alındığında, 1980'li yıllarda haftada en az bir kez yağlı balık tüketmenin daha koruyucu etki yaptığı görüldü. Her iki dönemde de bu alışkanlıklarını sürdüren kadınlarda, böbrek kanserine yakalanma riskinin yüzde 74 oranında azaldığı tespit edildi. Araştırmayı yürüten Prof. Alıcja Wolk, kadınlar üzerinde yapılan araştırma sonuçlarının erkekler için de geçerli olduğu düşüncesinde. Erkeklerde böbrek kanserine yakalanma riskinin kadınlara kıyasla iki kat daha fazla olduğu kaydedilirken, bunun nedeni olarak da erkeklerin daha fazla sigara içmeleri gösteriliyor.

Daha önce de balık tüketiminin kansere yakalanma riskini azalttığını ortaya koyan araştırmaların sonuçları yayınlanmıştı. Yağlı balıklar, yağsız balıklara kıyasla 20-30 kat daha fazla omega 3, bu balıkların yağlı asitleri de 3-4 kat daha fazla D vitamini içeriyor. Karolinska Enstitüsü doktorlarından Susanna Larsson, "Yağlı balık tüketiminin kalp ve damar hastalıklarını engelleyici bir işlev gördüğünü daha önceden de biliyorduk. Ayrıca D vitamini de her türlü kansere yakalanma riskini azaltıyor" açıklamasını yaptı.