Stockholm: 2006 Nobel Ödülleri Dağıtıldı

Stockholm: 2006 Nobel Ödülleri Dağıtıldı

2006 Nobel Ödülleri, İsveç'in Başkenti Stockholm'de Dağıtıldı. Edebiyat Dalında Ödüle Layık Görülen Orhan Pamuk, Ödülünü Kral 16. Gustav'ın Elinden Aldı.

Stockholm: 2006 Nobel Ödülleri Dağıtıldı

2006 Nobel ödülleri, İsveç'in başkenti Stockholm'de dağıtıldı. Edebiyat dalında ödüle layık görülen Orhan Pamuk, ödülünü Kral 16. Gustav'ın elinden aldı.

Soğuk havaya rağmen binlerce kişi, Orhan Pamuk ve diğer ödül kazananları görmek için törenin yapıldığı salonun önüne geldi. Salonun içerisinde başlarında beyaz şapkaları ile her lisenin en çalışkan kızları, gelenlere refakat etti. Gelen davetlilerin çoğunun diplomatlardan oluştuğu görüldü. Ödül törenine kraliyet ailesinden Kral 16. Gustav, Kraliçe Silvia, Veliaht Prenses Victoria, Prenses Madelen ve Prenses Wiilian katıldı. Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Necip Egüz ve eşi Şenay Egüz, salonun 2. sırasında töreni takip ederken, salonun birinci sırasında kralın kız kardeşleri, İsveç Başbakanı ve Meclis Başkanı yer aldı. Töreni 55 Türk gazetecinin yanısıra çok sayıda yabancı gazeteci de takip etti. Daha sonra 2006 senesi Nobel ödülünü kazananlar ve edebiyat ödülünü kazanan Orhan Pamuk yerlerini aldı.

Nobel Jüri Başkanı Horace Engdahl, yaptığı konuşmada, Nobel ödülü kazananların başarılarını anlattı. Engdahl, Orhan Pamuk'un yazdığı romanları ve bu ödülü almaya nasıl hak kazandığını da anlattı. Horace, Orhan Pamuk'u sahneye davet ederken bir sürpriz yaparak Türkçe konuştu. Kralın elinden ödülünü alan Pamuk, ilk önce kralı, ardından da edebiyat jürisini ve halkı selamladı. Törene katılan davetliler, Pamuk'u uzun süre ayakta alkışladı.

Kaynak: İHA