STGM: Bizsiz Sivil Anayasa Olmaz

STGM: Bizsiz Sivil Anayasa Olmaz

STGM demokratik bir Türkiye için eşitlikçi, özgürlükçü, katılımcı ve ekolojik bir anayasa istedi.

STGM: Bizsiz Sivil Anayasa Olmaz

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi demokratik bir Türkiye için eşitlikçi, özgürlükçü, katılımcı ve ekolojik bir anayasa istedi.

Şehri Saray Apart Otel'de düzenlenen basın toplantısında STGM'ler adına basın açıklamasını yapan Çiğdem Akça, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yaptığı çağrıda, "Bizsiz sivil anayasa olmaz. " dedi.

STGM Derneği'nin Türkiye'de örgütlenme özgürlüğünün desteklenmesi ve sivil toplumun kapasitesinin güçlendirilmesi için 2005'ten buyana faaliyet gösterdiğini hatırlatan Akça, Türkiye'nin yedi bölgesinde 300'den fazla sivil toplum örgütünün desteğiyle 'anayasa yapım sürecine katılım' konulu toplantıları düzenlediklerini belirtti.

Bu organizasyonların sonuçlarını 2-3 Temmuz 2011 tarihlerinde Ankara'da tertipleyecekleri Sivil Sesler Festivali'nde karar alıcılarla paylaşacaklarını vurgulayan Akça, "150'e yakın sivil toplum örgütü temsilcisinin katılması beklenen Sivil Sesler Feativali, 'karar alma süreçlerine eşit katılım hakkı talep eden' kampanyanın ilk adımını oluşturuyor. "diye konuştu. Toplantıya STGM'yi oluşturan kurum temsilcileri katıldı.

Kaynak: CHA