Steınmeıer: "AB'nin Türkiye ile Yakınlaşması Çıkarına"

Steınmeıer: "AB'nin Türkiye ile Yakınlaşması Çıkarına"

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-walter Steinmeier, Türkiye ile Yakınlaşma Sürecinin Kesilmemesi Gerektiğini, AB'nin Türkiye ile Yakınlaşmasının Kendi Çıkarına Olduğunu Söyledi.

Steınmeıer:

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye ile yakınlaşma sürecinin kesilmemesi gerektiğini, AB'nin Türkiye ile yakınlaşmasının kendi çıkarına olduğunu söyledi.

Steinmeier, bugün başkent Berlin'de, gelecek yıl Almanya'dan sonra AB dönem başkanlığını üstlenecek Portekiz'in dışişleri bakanı Luis Amado ve daha sonra dönem başkanı olacak Slovenya'nın dışişleri bakanı Dimitri Rupel ile biraraya geldi.

Steinmeier, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, bir Alman gazetecinin, Başbakan Angela Merkel'in, Türkiye ile üyelik müzakereleri konusunda ek koşul getirme önerisi hakkında kendisiyle aynı görüşü paylaşıp paylaşmadığı biçimindeki bir soruya karşılık, "Ben, bu konuya Avrupa'nın çıkarlarına uygun bir çözüm bulunmasından yanayım. AB'nin Türkiye ile yakınlaşması kendi çıkarınadır" diye konuştu.

Steinmeier, şunları söyledi:

"AB, Türkiye'nin Ankara ek protokülünü uygulamamasına karşı nasıl tavır alacağını belirleyecek. Biliyorsunuz bu, Türk liman ve havaalanlarının Kıbrıs'tan gelecek uçak ve gemilere açılmasını kapsıyor. AB Komisyonu Üyesi Olli Rehn'in de söylediği gibi birliğin, bu protokolün uygulanmamasını gözardı edemeyeceği açıktır. Rehn'in önerisi de bana akıllıca geliyor. Bir yandan Avrupa'nın Türkiye'ye bir işaret anlamına gelecek tepki vermesini önerdi, diğer yandan da Türkiye'nin Avrupa'ya yakınlaştırılma sürecinin kesilmemesi gerektiğini vurguladı. Bunu diğer meslektaşlarımla yaptığım görüşmelerden de biliyorum. Bu görüşlerin gelecek haftalarda nasıl biçimleneceğini göreceğiz."

Kaynak: AA