St. Patrıck Day Moskova'da Coşkuyla Kutladı

St. Patrıck Day Moskova'da Coşkuyla Kutladı

İrlandalılar'ın Geleneksel Festivali St. Patrick's Day, Dünyanın Değişik Coğrafyalarında Olduğu Gibi Rusya'nın Başkenti Moskova'da da Coşkulu Bir Törenle Kutlandı.

St. Patrıck Day Moskova'da Coşkuyla Kutladı

İrlandalılar'ın geleneksel festivali St. Patrick's Day, dünyanın değişik coğrafyalarında olduğu gibi Rusya'nın başkenti Moskova'da da coşkulu bir törenle kutlandı.

Aziz Patrick Günü dolayısıyla trafiğe kapatılan Moskova'nın ünlü Arbat Sokağı, renkli bir sokak yürüyüşüne sahne oldu. Moskova'da yaşayan İrlandalılar'ın yanı sıra çoğunluğu gençlerden oluşan yüzlerce Rus vatandaşının da katılımıyla düzenlenen festival, 3 renkli İrlanda bayrağını temsilen üzerine yeşil giyinmiş, yeşil makyaj yapmış, yoncalar takmış gençlerin müzik ve danslı sokak yürüyüşüyle kutlandı. Moskova polisi tarafından alınan yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen kutlama töreni sırasında gerçekleştirilen dans, akrobasi, motor gösterileri gibi birbirinden ilginç etkinlikler, hafta sonu tatili dolayısıyla Arbat'a akın eden Moskovalılar'dan büyük ilgi gördü. İrlandalı işadamlarından John Moriarty, "Bugün İrlandalılar'ın geleneksel bayramı St. Patrick's Day'i kutlamak için toplandık. Gördüğünüz gibi etkinlik, çok sayıda katılım ve çok renkli kutlamalarla geçiyor" dedi. Sergey Jirkov isimli Rus genci ise, "Ben İrlanda kültürüyle çok zamandır ilgileniyorum. Dolayısıyla burada kendimi hiç de yabancı hissetmiyorum. Ayrıca biz Ruslar yabancı kültürlere de saygı duyarız. Gençlere, çok keyifli geçen St. Patrick Day kutlamalarını kaçırmamalarını tavsiye ediyorum" diye konuştu. Bu arada, geçit töreninden sonra vatandaşların İrlanda birası almak için barlara akın ettiği görüldü İrlanda'nın koruyucusu olarak bilinen St. Patrick (385-461) anısına kutlamaların yapıldığı bu festival, Moskova'da 1992 yılından beri kutlanıyor.

(AK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA