SSMMO'da, Başkanlığına 4 Talip

SSMMO'da, Başkanlığına 4 Talip

Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın (SSMMMO) 21.Olağan Genel Kurul Toplantısında, yönetim kurulu başkanlığına 4 aday talip oldu.

SSMMO'da, Başkanlığına 4 Talip

Samsun'a SSMMMO binasını kazandıran ve odanın 19 yıl başkanlığını yapan Ahmet Hayvalı, yeniden aday olmama kararını açıklayarak veda etti.

SSMMMO'nun 21. Olağan Genel Kurul toplantısı, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Denetleme Kurulu Üyesi Mehmet Eren'in divan başkanlığında yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Samsun Vergi Dairesi Başkanı Şuayip Sevgi, "Vergi Dairesi Başkanlığı olarak SSMMMO üyelerini mükellef olarak görmedik, çalışma arkadaşları olarak gördüğümüzü hep dile getirdik. Bu birlik ve beraberliğin sonucunda 2004 yılında Samsun'da toplanan vergiler bakımından kent Türkiye sıralamasında 22. sıradayken, bugün 12. sırada yer alıyor. Samsun nüfus bakımından bakıldığında Türkiye'nin 15 ili. Bir takım sivil toplum örgütleri Samsun'da bankalardaki mevduat büyüklüğünün çok fazla olduğunu söylüyor. Türkiye sıralamasına bakıldığında bankalardaki mevduat büyüklüğü sıralamasında Samsun'un 18.sırada yer aldığı görülecektir. Bu başarı hepimizindir." diye konuştu.

AHMET HAYVALI VEDA ETTİ

Daha sonra konuşan SSMMMO Başkanı Ahmet Hayvalı, yeni bir vergi affının gündemde olduğunu belirterek, söz konusu düzenleme ilgili olarak TÜRMOB'un önerilerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Meslek mensuplarının yaşadığı sıkıntıları anlatan Hayvalı, çözüm önerilerini sıralayarak, şöyle konuştu: "Mesleki angaryalar kaldırılmalıdır. Sınav mağdurlarına ek sınav hakkı verilmelidir. Bilgi amaçlı yapılan bildirimlerde ki özel cezalar kaldırılmalıdır. E-beyanname şifresi mükellefe değil, meslek mensuplarına verilmelidir. Beyannamelerin imzalanması ile ilgili parasal sınırlamalar bitmelidir. Son dönemdeki vergi beyannamesi yürürlükten kaldırılmalıdır. Meslek mensubunun kademe yükü azaltılmalıdır. Serbest meslek uygulamasında gelir çelişkisi mutlaka düzeltilmelidir. Ücret tarifesinin yayımlanması meslek örgütümüze bırakılmalıdır. Bakanlık vesayetine son verilmelidir."

Konuşmasının ardından 19 yıldır SSMMMO Başkanlığı'nı yapan Ahmet Hayvalı, bir daha aday olmayacağını belirterek, üyelere veda etti. Ardından SSMMMO başkanlığına aday olan Adnan Demir, Hayrul Kayer, Zihni Erol ve Haluk Bülbül Ahmet Hayvalı'ya katkılarından dolayı plaket takdim etti.

SSMMMO'nun 21. Olağan Genel Kurul toplantısında ayrıca faaliyet ve gelir-gider bütçeleri karara bağlanırken, 19 Mayıs Pazar günü, 795 üyenin, başkan adaylığını açıklayan 4 isimden birini, SSMMMO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçmesi bekleniyor. Oy verme işlemi, SSMMMO binasında, 19 Mayıs Pazar günü, saat 09.00-17.00 saatleri arasında planlanıyor.