Srebrenitsa Soykırımının 21. Yılı - Haberler
Haberi Paylaş

Srebrenitsa Soykırımının 21. Yılı

AA - Haberler | Güncel
Srebrenitsa Soykırımının 21. Yılı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Biz Türkiye olarak bu soykırımı (Srebrenitsa) unutmuyoruz, acısını halen içimizde hissediyoruz, unutturmuyoruz.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Biz Türkiye olarak bu soykırımı ( Srebrenitsa ) unutmuyoruz, acısını halen içimizde hissediyoruz, unutturmuyoruz." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Srebrenitsa soykırımın 21. yılı dolayısıyla düzenlenen anma ve cenaze törenine iştirak etmek üzere geldiği Bosna Hersek'te, TRT Haber'in canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Srebrenitsa'da 21 yıl önce işlenen soykırım, katliam ve insanlık suçunun her yıl 1 Temmuz'da anıldığını anımsatan Çavuşoğlu, "Her yıl 10 binlerce insan bu anma törenine katılıyor. Bu acı hiçbir zaman dinmedi. Esasen, bugün 127 şehidimizin cenaze törenine de katıldık fakat, sadece Srebrenitsa'da bin kayıp kişi var. Yani akibeti belli değil. Öldüğü, katledildiği, şehit edildiği biliniyor ama nerede olduğu bulunamadı ya da kimliği tespit edilemedi." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Bosna genelinde de 8 bin kayıp olduğu bilgisini paylaşarak şöyle devam etti:

"2004-2005 yıllarında kayıp kişilerle ilgili bir rapor yazmıştım. O zaman da bunu açıklıkla gördük. Bu soykırımı işleyenler, bu caniler, şehitlerin vücutlarını parçalara ayırarak 10 kilometre, 20 kilometre ve 30 kilometre uzaklıktaki toplu mezarlara gömdüler. Neden? Kimliği belli olmasın, bir mezarı olmasın. Yani, sonrasına dahi planlayarak bu soykırımı, bu vahşeti işledi bunlar."

Anma törenlerinde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Türk milletini temsil ettiklerini aktaran Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Onların selamlarını ve dualarını da getirdik. Biz Türkiye olarak bu soykırımı unutmuyoruz, acısını halen içimizde hissediyoruz, unutturmuyoruz. Srebrenitsa ve Bosna'da kardeşlerimize her türlü yardım elimizi uzatıyoruz. Bugün burada gerçekten hüzünlü ve acı dolu saatleri buradaki kardeşlerimizle birlikte yaşadık, hissettik. Rabb'im hiçbir millete, hiçbir topluma böyle bir soykırımı, böyle bir acıyı yaşatmasın."

Soykırım anma törenlerine Türkiye ve Avrupa'nın değişik şehirlerinden gelen çok sayıda vatandaş ve özellikle de gençlerin katıldığına dikkati çeken Çavuşoğlu, bu durumdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"Türk milletinin Bosna halkıyla dayanışması gerçekten takdire şayan." diyen Çavuşoğlu, hükümet olarak Bosna'nın daha ileri gitmesi, Bosna'da ve Balkanlarda huzur ve istikrarın güçlü bir şekilde tesis edilmesi için ellerinden gelen siyasi, insani ve kalkınma desteğini verdiklerini anlattı.

Çavuşoğlu, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Sırbistan arasındaki işbirliğini de güçlendirmeye çalıştıklarını belirterek söz konusu bölgeye en güçlü desteği Türkiye'nin verdiğini ve Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen NATO zirvesinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu güçlü desteği bir kez daha yinelediğini ifade etti.

Öte yandan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker de canlı yayına katılarak soykırıma ilişkin düşüncelerini paylaştı.

AA - Son Dakika Haberleri