Haberler

SES, kadınları spora davet ediyor

Abone Ol

Kadın basketbol antrenörleri Ezgi Kırılmaz ve Serra Yıldızlı tarafından 2016 yılında yaş, aile, eğitim, kariyer ve benzeri sebeplerle yaptıkları sporu bırakmak zorunda kalan ya da hiç spor yapma fırsatı bulamamış kadınları düzenli sporla buluşturmak amacıyla kurulan Sağlık Eğitim ve Spor...

Kadın basketbol antrenörleri Ezgi Kırılmaz ve Serra Yıldızlı tarafından 2016 yılında yaş, aile, eğitim, kariyer ve benzeri sebeplerle yaptıkları sporu bırakmak zorunda kalan ya da hiç spor yapma fırsatı bulamamış kadınları düzenli sporla buluşturmak amacıyla kurulan Sağlık Eğitim ve Spor (SES), çalışmalarını sürdürüyor.

Ezgi Kırılmaz ve Serra Yıldızlı; kadınları sporla buluşturmak için 3 yıl önce SES'i kurdu. 18-55 yaş arasında, sağlık sorunu bulunmayan kadınlara yönelik faaliyetlerde bulunan SES, 'kadının spordaki sesi' olmayı hedefliyor. Sınıf ayrımı yapmayan ve katılımcılarda tecrübe aramayan SES'in tüm branşlardaki sorumluları da kadınlardan oluşuyor.

"ASIL HEDEF TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ"

SES, Nisan 2019 itibarıyla önce masa tenisinde daha sonra ise voleybolda da faaliyet göstermeye başlayarak daha çok kadına, daha çok branşta düzenli spor yapma imkanı sundu. Kırılmaz ve Yıldızlı, asıl hedeflerini, "Toplumsal cinsiyet eşitliği çerçevesinde; spor yapmaya fırsat bulamamış veya profesyonel spor hayatı sonrası iş ya da özel hayatı sebebiyle spora ara vermiş kadınların düzenli spor yapabilecekleri ortamın oluşturulması" olarak açıkladı. Ezgi Kırılmaz ve Serra Yıldızlı, böylelikle kadınların kendilerine ve spora daha çok vakit ayırarak hem fiziksel hem de psikolojik açıdan güçlenmelerini ve özgüvenlerinin desteklenmesini amaçlandıklarını ifade etti.

İKİ MERKEZDE FAALİYET GÖSTERİYOR

SES'te hafta içi antrenmanlar ve maçlar, mesai saati sonrası Acıbadem/Kadıköy'de ve 4'üncü Levent'te yapılıyor. Hafta sonu ise açık havada, üç branştan tüm sporcular antrenörleriyle birlikte kuvvet-kondisyon antrenmanı gerçekleştiriyor. Her meslekten kadının yer aldığı, kendi liginde maç devamlılığına sahip, bunun haricinde yurt dışı kamplara ve turnuvalara katılımları da bulununan SES, katılımcılara profesyonel bir sporcunun ne hissettiğini, ne yaşadığını, nasıl bir düzen içinde hayatına devam ettiğini antrenman ve maçlarda göstermeye çalışıyor. Antrenman ve maç programları ise sporcuların hayat şartlarına göre yapılıyor.

"3 BRANŞTA LİG DÜZENLEYECEĞİZ"

SES, kadınların daha çok sporculuk deneyimi yaşaması, keyif almanın yanı sıra mücadelenin de tadına varması için profesyonel hakemler ve maç kurallarıyla kendi ligini düzenliyor. Yapılan maçlar ise Youtube'da canlı yayın aracılığıyla paylaşılıyor. Yetkililer, kendi liglerini kurmaları hakkındaki duygularını ise "IDP IELTS SES Kadın Ligi olarak bu sezon 3 branşta da lig düzenleyeceğiz. Bu liglerde SES sporcuları hem eğlenecek hem de rekabetin tadına varacaklar. Sporcu olmayı deneyimlerken, güzel anılar biriktirecek" cümleleriyle dile getiriyor. SES, bünyesindeki kadınları sahaya çıkarmakla kalmıyor, gönüllü olarak AÇEV Melek Erman Köni Eğitim ve Kültür Merkezi'nden (MEK) gelen annelere de Esenler'de basketbol öğretiyor.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Spor

basketbol Nisan Spor Haberler

Bakmadan Geçme

Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 9 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 9 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Turabi kimdir, hangi yıllarda yarıştı? 9 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Juventus - Napoli maçı CANLI izle! Juventus - Napoli maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? Survivor 2024 kadrosu! Survivor 2024 All Star yarışmacıları belli oldu mu, kimler var? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title