Haberler
BBC

Premier Lig'de protestocular neden kendilerini kale direklerine bağlıyor?

Son Güncelleme:
Abone Ol

Son dönemde İngiltere Premier Ligi’ni izlediyseniz, maçlarda sıra dışı duraklamalar olduğunu fark etmişsinizdir.

Son dönemde İngiltere Premier Ligi'ni izlediyseniz, maçlarda sıra dışı duraklamalar olduğunu fark etmişsinizdir.

Dahası, bunun oyuncuların sahada yaptıkları veya VAR incelemeleriyle de alakası yok.

Sahaya giren protestocular bir süredir kendilerini kale direklerine bağlıyor, kelepçeliyor veya yapıştırıyor.

Bugüne kadar dört maçta sahaya protestocu girdi, bunların bir kısmı hedeflerini gerçekleştirebildi.

17 Mart'ta Everton-Newscastle maçı, 21 yaşındaki Louis McKechnie'nin kendisini kale direğine bağlaması nedeniyle durdu.

Güvenlik görevlileri McKechnie'yi direkten sökebilmek için cıvata kesicilerle uğraşmak zorunda kaldı.

Sonunda polis, taraftarların yuhalamaları arasında genci sahadan çıkardı.

Merseyside polisi gencin tutuklandığını açıkladı.

Protestoların arkasında kim var?

Protestoları Just Stop Oil (Sadece Petrolü Durdurun) adlı bir grup düzenliyor.

Çeşitli grupların bir araya gelmesiyle oluştuklarını belirten bu grup hükümetin petrol, doğal gaz ve kömür gibi fosil yakıtları çıkarmayı ve kullanmayı yasaklamasını talep ediyor.

Yenilenebilir enerjiye geçiş ve daha iyi izolasyon gibi uzun ve kısa vadeli talepleri var.

İnternet sitelerinde "Dünyanın iklim sisteminde geri dönüşü olmayan değişimlerin önüne geçmek için fosil yakıtlara bağımlılığımızı acilen sonlandırmamız gerekiyor" ifadeleri yer alıyor.

Taktikleri tanıdık. Daha önce Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) ve Insulate Britain (Britanya'yı Yalıtın) grupları da, taleplerini kamusal alanda daha görünür kılmak için benzer "şiddet içermeyen sivil itaatsizlik eylemleri" düzenlemişti.

Bazıları da bu tür eylemlerin insanların hayatını kesintiye uğratmasını eleştirmişti.

Everton maçındaki protestonun ardından maçın sunucusu Gary Lineker, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Bu genç adamın yöntemini onaylamasanız da mesajı doğru: Geleceğimiz vahim" dedi.

Protestocular neler söylüyor?

Protestolara katılanlar, internet üzerinden paylaştıkları videolar ve mesajlarla bunu neden yaptıklarını anlatıyor.

16 Mart'ta Arsenal Liverpool maçında kendini kale direğine kilitleyen Kai, "Aşırı hava olaylarının gıdaya erişimimizi kısıtlaması nedeniyle benim veya sevdiklerimin gıdaya erişemediği bir gelecek istemiyorum. Milyarlarca insanın evlerini terk etmek zorunda kalmasını istemiyorum" diyor ve ekliyor:

"İklimimizin kontrol edemezsek, ki şu anki gidişatımız tam olarak bu yönde, herkesi ve her şeyi riske atmış oluruz.

"Benim neslimin bir geleceği yok."

Louis ise "Sene 2022, artık izlemekle yetinmeyip harekete geçme zamanı. Acil bir durumda olduğu gibi davranmamız gerekiyor" diyor.

Cuma günü Wolves-Leeds maçında sahaya giren Christy de "Bundan en çok sıradan insanlar zarar görecek. Halka güveniyorum ve halkın bunun ne kadar ciddi olduğunu bilmesi gerekiyor" diyor.

Tottenham-West Ham maçı öncesi konuşan 22 yaşındaki Nathan da "Dünya çapında milyonlarca insan futbol izlemek yerine hayatlarını kurtarmak için mücadele ediyor. Bunu bir kenardan izleyemeyiz. Sıradan insanlar buna itiraz etmeli" diyor.

Grup spor karşılaşmalarının yanı sıra Bafta Ödülleri'ne de gitti.

Just Stop Oil, bu haber yayınlanana kadar BBC'nin sorularına yanıt vermedi.

BBC

Spor Haberler

Bakmadan Geçme

Dilan Polat'ın yardımcısı Şule gözaltına mı alındı, suçu ne? Şule Özbek mi, Türk mü? Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır? Çöp şiş dürüm tarifi! MasterChef Çöp şiş dürüm nasıl yapılır? Tavuk şiş dürüm tarifi! MasterChef Tavuk şiş dürüm nasıl yapılır? 5 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 5 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 5 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 5 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 5 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 5 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 5 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 5 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title