Haberler

Hindistan, Çin'deki Asya Oyunları'na katılmama kararını protesto etti

Son Güncelleme:
Abone Ol

Hindistan, bazı sporcularının Çin'de devam eden Asya Oyunları'na alınmaması üzerine, Hindistanlı Gençlik ve Spor Bakanı'nın oyunlar için düzenleyeceği Çin ziyaretini iptal ettiğini duyurdu.

Hindistan, bazı sporcularının Çin'de devam eden Asya Oyunları'na alınmaması üzerine, Hindistanlı Gençlik ve Spor Bakanı'nın oyunlar için düzenleyeceği Çin ziyaretini iptal ettiğini duyurdu.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arindam Bagchi tarafından bugün yapılan açıklamada, Hindistan'ın Arunachal Pradesh eyaletinden bazı Hindistanlı oyuncuların Çin'de devam eden 19'uncu Asya Oyunları'na katılmasının reddedildiği belirtip şu açıklamayı yaptı;

"Hindistan Hükümeti, Çinli yetkililerin Arunachal Pradesh eyaletinden bazı Hintli sporculara karşı hedefli ve önceden planlanmış bir şekilde ayrımcılık yaparak akreditasyonlarını ve Çin'in Hangzhou kentinde düzenlenen 19. Asya Oyunlarına girişlerini engellediklerini öğrenmiştir.

Hindistan, vatandaşlarına ikamet yerine göre veya etnik köken temelinde farklı muamele yapılmasını kesinlikle reddetmektedir. Arunachal Pradesh Hindistan'ın ayrılmaz ve devredilemez bir parçasıdır ve her zaman öyle kalacaktır.

BAKAN ÇİN'E YAPMAYI PLANLADIĞI ZİYARETİ İPTAL ETTİ

Çin'in bazı sporcularımızı kasıtlı ve seçici bir şekilde engellemesine karşı Yeni Delhi ve Pekin'de güçlü bir protesto düzenlenmiştir. Çin'in eylemi, hem Asya Oyunları'nın ruhunu hem de üye ülkelerden gelen yarışmacılara karşı ayrımcılığı açıkça yasaklayan kuralları ihlal etmektedir. Ayrıca, Çin'in eylemine karşı protestomuzun bir işareti olarak, Hindistan Gençlik İşleri ve Spor Bakanı, Oyunlar için Çin'e yapmayı planladığı ziyareti iptal etmiştir."

1987 yılında Hindistan tarafından eyalet ilan edilen Arunachal Pradesh, Çin ile Hindistan arasındaki sınır anlaşmazlığı gerginliğe neden olmuş ve Çin, toprak anlaşmazlığını gerekçe göstererek Arunachal Pradesh'ten gelen Hint vatandaşlarına damgalı vize vermeyi sürekli olarak reddetmişti.

HİNDİSTAN-KANADA ARASINDAKİ GERGİNLİK

Hindistan'ın bazı cinayetlerden sorumlu tuttuğu ve terörist olarak adlandırdığı ayrılıkçı Sih lider Hardeep Singh Nijjar'ın Kanada'da öldürülmesi sonrasında Kanada Başbakanı Justin Trudeau, cinayetten Hindistan hükümetini sorumlu tutmuştu. İki ülke arasında başlayan gerginlik, karşılıklı üst düzey diplomatların sınır dışı edilmesine kadar varmış ve Hindistan hükümeti, Kanadalılara vize verilmesini askıya almıştı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Spor

Çin Halk Cumhuriyeti India Asya Spor Haberler

Bakmadan Geçme

1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Beşiktaş - Club Brugge maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Beşiktaş - Club Brugge kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! 30 Kasım Masterchef dokunulmazlığı hangi takım kazandı? Masterchef 2023 Mavi takım mı Kırmızı takım mı kazandı? Masterchef bugün kazananı kim? Fenerbahçe - Nordsjaelland maçı CANLI izle! Fenerbahçe - Nordsjaelland maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? Kayserispor puan silme cezası mı aldı, kaç puanı silinecek? Kayserispor neden ceza aldı? Valorant çöktü mü? Valorant sorun mu var? 30 Kasım LoL çöktü mü? 30 Kasım LoL giriş ekranı neden açılmıyor? Nordsjaelland-Fenerbahçe maç kadrosu 11'leri! Fenerbahçe'nin 11'i belli oldu mu?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title