Haberler

  2020 NBA Draft’ı 101

  Abone Ol

  *Yazının son bölümünde beş sınıfa ayrılan oyuncular, ilerleyen yazı dizilerinde detaylı olarak incelenecektir.

  *Yazının son bölümünde beş sınıfa ayrılan oyuncular, ilerleyen yazı dizilerinde detaylı olarak incelenecektir.  **Takımların draft sıralamaları
  Tankathon'dan
  alınmıştır.  Öncelikle bu sene düzenlenecek olan draft'ın bazı yıldız adaylarının Amerikan Kolej Basketbol Ligi'nin (NCAA) dışından geldiğini belirtmekte fayda var. Deni Avdija, Theo Maledon, Killian Hayes, Aleksej Pokusevski gibi Avrupalı oyuncuların yanı sıra LaMelo Ball ve RJ Hampton, sezonu Avustralya Basketbol Ligi'nde geçirdiler. İlk sıradan seçilme ihtimali yüksek James Wiseman sezon ortasına doğru kolejden çekilme kararı aldı. Elbette buna benzer durumlar yaşanıyordu fakat hem Avrupa'daki kaliteli oyuncu havuzunun iyiden iyiye derinleşmesi hem de ABD'li oyuncuların koleji tercih etmemeleri işi başka bir boyuta taşıyor.  Geçtiğimiz gece 2021 NBA Draftı'nın muhtemel ilk sıra seçimi olan Jalen Green, kolej yerine G-League'de forma giyeceğini açıkladı. Böylece NCAA'deki para, oyun sertliği ve kural farklılığı gibi konular bir kez daha gündeme geldi. Kısacası NCAA, geçtiğimiz yılın ardından bu dönemde de kan kaybetmeye devam ediyor.


  Koronavirüs salgını nedeniyle NBA’de sezon askıya alınmış durumda. 25 Haziran’da gerçekleşecek olan 2020 NBA Draftı’nın 1 Ağustos'a alınması planlanmış olmasına karşın bu konuda henüz net bir karar alınmış değil. 19 Mayıs’ta yapılması planlanan draft sıralama organizasyonuna birkaç hafta kala bu seneki gidişatın belli olması bekleniyor. Peki, sistem nasıl? Hangi oyuncular ön plana çıkıyor?

  2018 NBA Draftı’na kadar sezonu sonuncu tamamlayan takımın ilk sıradan seçim yapma şansı çok daha fazlaydı. Ancak yapılan değişiklikle, takımların draft’ta daha yüksek sıradan seçim yapmak için maçlara çok önem vermeme stratejisi (tanking) büyük ölçüde tarihe karıştı.


  Eski sistem nasıl işliyordu?


  Daha önceki draft’larda birden 14’e kadar numaralandırılmış toplardan dört tanesi seçilirdi. Daha sonrasında ise 14’ün dörtlü kombinasyonu alınarak 1001 senaryodan hangisinin geçerli olacağı belirlenirdi. Normal sezonu sonuncu bitiren takım en kötü ihtimalle dört, daha sonraki sıralarda yer alan takımlar ise beşinci ve altıncı sıralara kadar gerilerdi. Yani normal sezonu sonda bitiren takımın ilk sırayı alma ihtimali %25’ti. Bu yüksek yüzdeden dolayı sezon sonu yaklaştıkça iddiaları kalmayan takımlar, son maçları adeta kaybetmeye oynardı.


  Yeni sistem ne peki?


  Yeni sistemde senaryo sayısı oldukça arttı. Bu sisteme göre 14’ün altılı kombinasyonu alınıyor. Normal sezonun son üç sırasındaki takım, böylelikle ilk sıradan seçmek için %14’lük bir şansa sahip oluyor.

  Sonuncu takım en kötü ihtimalle altı, daha sonraki sıralarda yer alan takımlar ise yedi ve sekizinci sıralara kadar gerileyebilecek. NBA draft’ının ilk dört seçimi belli olduktan sonra diğer takımlar normal sezon derecelerine göre sıralanacak. Play-off’ta yer alan ekipler için de durum aynen geçerli. Sezon derecesi daha iyi olan takım daha alt sıralardan seçim yapacak. Tabii koronavirüs nedeniyle sezonun askıya alınması şu an için sıralamaların daha farklı bir şekilde yapılmasına neden olabilir?


  Birinci tur seçimlerinde sıralama nasıl olabilir?

  Golden State Warriors


  Cleveland Cavaliers


  Minnesota Timberwolves


  Atlanta Hawks


  Detroit Pistons


  New York Knicks


  Chicago Bulls


  Charlotte Hornets


  Washington Wizards


  Phoenix Suns


  San Antonio Spurs


  Sacramento Kings


  New Orleans Pelicans

  Portland Trail-Blazers

  Orlando Magic

  Minnesota Timberwolves (Nets’ten)

  Boston Celtics (Grizzlies’ten)

  Dallas Mavericks


  Milwaukee Bucks (Pacers’tan)

  Brooklyn Nets (76ers’dan)

  Denver Nuggets (Rockets’dan)

  Philadelphia 76ers (Thunder’dan)

  Miami Heat


  Utah Jazz


  Oklahoma City Thunder (Nuggets’dan)
  Boston Celtics
  New York Knicks (Clippers’tan)

  Toronto Raptors


  Los Angeles Lakers

  Boston Celtics (Bucks’tan)
  Evet belki bu yıl Zion Williamson gibi net bir süper yıldız yok fakat ilk sıra seçimi için çok fazla oyuncunun adı geçiyor. Peki, kim bunlar?  Anthony Edwards

  James Wiseman

  Deni Avdija

  Obi Toppin

  LaMelo Ball


  İlk üçü zorlayıp ilk 20'de yer alabilecek olanlar.


  Cole Anthony

  Killian Hayes

  Theo Maledon

  Tyrese Maxey

  Onyeka Okongwu

  Isaac Okoro

  Tyrese Haliburton

  RJ Hampton

  Devin Vassell

  Tyrel Terry

  Aleksej Pokusevski


  Ne süper yıldız ne vasat. Her takıma lazım olan ortalama üstü rotasyon seçimleri.


  Jaden McDaniels

  Precious Achiuwa

  Josh Green

  Saddiq Bey

  Kira Lewis Jr.

  Tyler Bey

  Jalen Smith

  Vernon Carey

  Isiah Stewart

  Jordan Nwora

  Aaron Nesmith

  Nico Mannion


  "Acaba buradan bir sürpriz çıkar mı?" dediğiniz sınıf tam da burası.


  Patrick Williams

  Jahmi’us Ramsey

  Leandro Bolmaro

  Amar Sylla

  Ömer Faruk Yurtseven

  Killian Tillie

  Robert Woodard II

  Devon Dotson

  Daniel Oturu

  Joel Ayayi

  Cassius Stanley

  Markus Howard

  Ayo Dosunmu


  Eğer yeni bir Isiah Thomas hikâyesine tanıklık etmek istiyorsanız aşağıdaki isimlere dikkat!


  Elijah Hughes

  Arturs Zagars

  Zeke Nnaji

  Reggie Perry

  Paul Redd

  Neemias Queta

  Desmond Bane

  Ochai Agbaji

  Paul Eboua

  Henri Drell

  Udoka Azubuike

  Yiğitcan Saybir

  Şehmus Hazer

  Kaynak: EuroSport.com / Spor

  Boston Celtics Koronavirüs oyunlar Avrupa Spor Haberler

  Bakmadan Geçme

  Dilan Polat'ın yardımcısı Şule gözaltına mı alındı, suçu ne? Şule Özbek mi, Türk mü? Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır? Çöp şiş dürüm tarifi! MasterChef Çöp şiş dürüm nasıl yapılır? Tavuk şiş dürüm tarifi! MasterChef Tavuk şiş dürüm nasıl yapılır? 5 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 5 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 5 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 5 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 5 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 5 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 5 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 5 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
  1000
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title