Spk'dan Omv'ye Petrol Ofisi İçin Çağrı Muafiyeti

Spk Ayrıca, Işıklar Grubu Şirketlerine Işıklar Ambalaj Sanayi Ve Ticaret Hisseleriyle İlgili Ve Aksoy Holding'e De Turcas Petrol Hisseleriyle İlgil Çağrıda Bulunma Yükümlülüğüne Muafiyet Getirdi.

Spk'dan Omv'ye Petrol Ofisi İçin Çağrı Muafiyeti

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), OMV Aktiengesellschaft'ın (OMV) Petrol Ofisi, Işıklar Grubu'nun Işıklar Ambalaj Sanayi ve Ticaret ve Aksoy Holding'in de Turcas Petrol hisseleriyle ilgili çağrıda bulunma yükümlülüğünden muaf tutulma tabeplerini kabul etti.

Petrol Ofisi'nin yüzde 34'ünü Doğan Şirketler Grubu Holding'den alan OMV, SPK'dan Petrol Ofisi'nin diğer ortaklarına ait hisseleri almak üzere çağrıda bulunma yükümlülüğünden muaf tutulma başvurusunda bulunmuştu. Kurul OMV'nin talebini OMV ile Doğan Holding arasında yapılan sözleşmeler ve Petrol Ofisi esas sözleşmesinde yapılan değişiklikler sonrasında şirketin yönetiminde Doğan Holdin ve OMV'nin ortak kontrolünün uygulanacağı dikkate alınarak olumlu karşılanmasına karar verildi.

Işıklar Pazarlama'nın 29 Temmuz-17 Ağustos 2005 tarihleri arasında İMKB'den çeşitli fiyatlardan hisse senedi satın alması nedeniyle Işıklar Ambalaj Sanayi ve Ticaretteki, Işıklar Grubunun payının yüzde 36.71'den yüzde 48.1'e çıkması nedeniyle yapılan çağrıdan muafiyat talebi de kabul edildi.

Aksoy Holding'in Turcas Petrol'ün sermayesinin yüzde 23.02'sine karşılık gelen 24 milyon 176.9 YTL nominal değerli payları alması nedeniyle yaptığı çağrıda bulunmaktan muaf tutulma talebi de kabul edildi.