Spd Genel Başkanı Beck, Türk İşverenlerle Buluştu

Spd Genel Başkanı Beck, Türk İşverenlerle Buluştu

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (Spd) Genel Başkanı Kurt Beck, Türk İşverenlerle Buluştu.

Spd Genel Başkanı Beck, Türk İşverenlerle Buluştu

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Başkanı Kurt Beck, Türk işverenlerle buluştu.

Tarihi Adlon Oteli'ndeki görüşmeye başta Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Vural Öğer'in yanı sıra çok sayıda Türk işveren katıldı. Beck, yaklaşık 2 saatlik görüşme sonrası yaptığı açıklamada, PKK'nın Türkiye'de şiddet uygulamasını eleştirdi. PKK'nın şiddete başvurmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Beck, "PKK'nın Türkiye'de aktif olması, maalesef birçok bölgede karşılaştığımız sorunlar arasında yer alıyor. Politik hedeflerine ulaşmak isteyenlerin şiddet uygulaması kabul edilir bir durum değil.

Bunun hiçbir kabul edilebilir gerekçesi söz konusu olamaz. Farklı politik amaçlar her zaman var olacaktır. Tüm dünyada farklı tarihi gelişimler nedeniyle siyasi görüşleri temel alan yaklaşımlar mevcuttur. Bu Avrupa'da da mevcuttur. Türkiye'de de var ve başka bölgelerde de var. Ama şiddet politikanın aracı haline dönüşmemelidir" dedi.

Türkiye'deki seçim kampanyalarına da değinen Beck, sosyal demokratların kazanmasını arzu etmesinin anlaşılır bir yaklaşım olduğunu ifade etti. Beck, "Türkiye'deki seçimleri umarım sosyal demokratlar kazanır. Ancak bu, ülkenin iç meselesi. Benim en büyük dileğim ise Türkiye'de istikrarlı bir hükümetin kurulmasıdır. Meydana gelen bir takım sorunlar var. Cumhurbaşkanlığı adaylığının da netlik kazanmasını temenni ediyorum. Ama tüm bu meselelerin çözümümün en iyi yolu demokratik bir sistemle halka gitmektir.

Almanyalı Türk işverenlerin gözüyle, buradaki meseleler üzerine konuşmak benim için olumlu oldu. Oldukça kapsamlı politik konular üzerinde de konuştuk. Türkiye'nin AB üyeliği konusunu müzakere ettik. İnsanların günlük sorunları konusunda da konuştuk. Her ikisi de önemli meseleler. AB üyeliği müzakereleri devam etmeli. Bu konuda hemfikiriz. Müzakereler adım adım ilerleme kaydetmeli. Bu da Türkiye'nin AB üyeliği hedefini yerine getirmeli" diye konuştu.

Türkiye Almanya ilişkilerini iyi şekilde devam ettirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Beck, "Son derece başarılı olan Almanya Türkiye ekonomik ilişkilerini de daha yoğun hale getirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca döviz dağılımı ve benzeri pek çok konuda ortak hareket etmeyi de amaçlıyoruz. Umarım Türk işverenlerde aynı kanıda olmuştur. Benim için Türk işverenlerle görüşmek son derece verimliydi" şeklinde konuştu.

Öte yandan Türk-Alman Ticaret Odası Başkanı, Şahinler Holding Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Şahin ise Beck'ten, eski başbakan Schröder'in yolunda devam edileceğine dair söz aldıklarını aktardı. Şahin, "Beck, SPD eski lideri ve başbakan Gerhard Schröder'in yolundan devam edileceğini söyledi ve bu konuda Türkler'in endişe duymaması gerektiğine işaret etti" dedi.

Öte yandan AP eski milletvekili Ozan Ceyhun ise, Almanya'da yeni çıkan göç yasasının Türkler'i küstürmesinin anlaşılır olduğunu söyledi. Ceyhun, "Türkler haklı olarak biz SPD'yi eleştiriyor. Bizim oyumuzu aldığınız halde, aleyhimize bir yasa çıkardınız. SPD'den Lale Akgün'ün parlamentoda 'hayır' demesi de anlamlıdır" şeklinde konuştu. SPD Federal Meclis Millletvekili Lale Akgün ise, aile birleştirme yasasını sertleştiren yasa için ret oyu vermesinin anlaşılır olduğunu kaydetti.

Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Kenan Kolat da Türkler'den gelen tüm eleştirilere Beck'in anlayışla yaklaştığını vurguladı.

(SE-OYK-OYK-SN-D)

Kaynak: İHA