Spastisite Hastaları İçin Konsey Oluşturuldu

Spastisite Hastaları İçin Konsey Oluşturuldu

04.11.2008 17:35 | Son Güncelleme: 04.11.2008 17:35
Spastisite Hastaları İçin Konsey Oluşturuldu

Spastisite Hastalarının Uygun Tanı ve Tedavilerinin Düzenli Olarak Yürütülebilmesi Amacıyla Akdeniz Üniversitesi (Aü) Tıp Fakültesi Bünyesinde Spastisite Konseyi Oluşturuldu.

Spastisite hastalarının uygun tanı ve tedavilerinin düzenli olarak yürütülebilmesi amacıyla Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi bünyesinde Spastisite Konseyi oluşturuldu.

AÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İbrahim Demir, yaptığı yazılı açıklamada, 2 yıla yakın süredir çalışmaları sürdürülen, 100'ün üzerinde spastisiteli hastanın incelendiği konseyin çalışmalarının Türkiye için bir ilk olacağını ve örnek oluşturacağını ifade etti.

Konseyin her ay toplanarak spastisite hastalarını değerlendirerek hangi tür tedavi uygulamasının doğru olduğuna karar verdiğini kaydeden Demir, "Bu tedavi cerrahi olabildiği gibi ilaç tedavisi ve rehabilitasyon şeklinde de olabilmekte ve hastaların takibi de yapılmaktadır. Çünkü spastisite çok yönlü olarak ele alınması ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak, gerek erişkin ve gerek çocuk yaş grubundaki hastalarda önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır." dedi.

Uygun ve doğru tedavi edilmeyen hastaların gerek kendileri gerek aileleri ve gerekse de toplum için ciddi maddi ve manevi bir sorun oluşturduğu vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bu grup hastaların topluma kazandırılmaları, başkalarına bağımlı olmadan yaşayabilmeleri temel amaçtır. Antalya ve civarında çok sayıda spastisite ile mücadele etmeye çalışan hasta bulunmasına karşın, bu tip sorunu olan hastaların çoğu konseyden haberdar değil. Bu hastaların üniversiteye gelmesinde, konseyin bu hastaları değerlendirip doğru tedaviye yönlendirmesinde yarar var. Bu konuda sorunları olan hastaların her ayın ilk pazartesi günü ve ayda bir kez yapılan konseye başvurmaları önerilmektedir."

Konsey üyeleri Nöroloji Ana Bilim Dalı (ABD) öğretim üyesi Prof. Dr. Sibel Özkaynak, Ortopedi ve Travmatoloji ABD öğretim üyesi Prof. Dr. Feyyaz Akyıldız, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ABD öğretim üyesi Prof. Dr. Nilüfer Balcı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Şenay Haspolat, Yrd. Doç. Dr. Özgür Duman ile Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi ABD öğretim üyesi Doç. Dr Tanju Uçar'dan oluşuyor.

Konsey çalışmalarını, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi B Blok 2. katta sürdürüyor.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title