Sp Lideri Kutan, Zonguldak İl Başkanlığı 3. Olağan Genel Kongresi'ne Katıldı

Sp Lideri Kutan, Zonguldak İl Başkanlığı 3. Olağan Genel Kongresi'ne Katıldı

Saadet Partisi (Sp) Genel Başkanı Recai Kutan, Ülkenin Aylardan Beri AK Parti ile CHP Arasında Bir Kayıkçı Kavgası ile Meşgul Edildiğini Söyledi. Yargıtay ve AK Parti Arasında Yaşanan Gerginliğe de Değinen Kutan, Her İki Tarafın Kullandığı Üslubu Saadet Partisi Olarak Tasvip Etmediklerini Kaydetti.

Sp Lideri Kutan, Zonguldak İl Başkanlığı 3. Olağan Genel Kongresi'ne Katıldı

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, ülkenin aylardan beri AK Parti ile CHP arasında bir kayıkçı kavgası ile meşgul edildiğini söyledi. Yargıtay ve AK Parti arasında yaşanan gerginliğe de değinen Kutan, her iki tarafın kullandığı üslubu Saadet Partisi olarak tasvip etmediklerini kaydetti.

Zonguldak'ta partisinin Camlı Köşk'te yapılan İl Başkanlığı 3. Olağan Genel Kongresi'ne katılan Recai Kutan, partililerle bir araya geldi. "Başbakan Kutan" sloganları arasında kongreye katılanları selamlayan Kutan, kongre öncesi çocukların verdiği çiçekleri kabul etti. Kucağına verilen bebeği bir süre seven Kutan, kongrede bir konuşma yaptı. Kutan, "Amerika'nın Dışişleri Bakanı Rice diye bir hanım var. 'Biz yeni bir projeye başladık. Büyük Ortadoğu Projesi (BOP), Endonezya'dan başlayarak Fas'a kadar 22 ülke yeniden şekillenecek. Yönetimler yeniden belirlenecek' demişti. Bu 22 ülkenin tamamı Müslüman ülkeler ve Türkiye'de bunlara dahildir. Halk perişan olacak, millet ekmeksiz kalacak ve devlet de borç batağı içerisinde yuvarlanıp gidecek. İşte oynanan bu oyun büyük ölçüde başarıya ulaştı. BOP projesi adım adım uygulamaya konulurken, maalesef ülkemiz aylardan beri AK Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi arasındaki bir kayıkçı kavgası ile meşgul edilmektedir. Yapay suni konular gündeme getirildi. Başörtüsü meselesi, laiklik ihlal ediliyormuş, irtica hortluyormuş. İşte hep döne döne bu meseleler gündeme getiriliyor. Son zamanlarda gündeme getirilip de gündemi işgal eden hayati meseleleri, gündem dışına bırakan mesele AK Parti'nin kapatılma davasıdır" dedi.

"BİR YANDA YARGITAY ÖBÜR YANDA HÜKÜMET" Gündemi hayati meselelerin dışına bırakılan konulardan bir diğerinin de devlet kurumları arasındaki uyumsuzluk olduğunu söyleyen Kutan, "Gündem dışına bırakan hayati meselelerden biri de devlet kurumları arasındaki uyumsuzluktur. Bir yanda Yargıtay öbür yanda hükümet, aralarında tam anlamıyla bir çekişme oluyor. Her iki tarafın kullandığı üslubu Saadet Partisi olarak elbette tasvip etmemiz mümkün değildir. Türkiye'nin hayati sorunlarına acil çözümler aranırken, her şeyden önce anayasal kurumlar arasında uyum ve diyaloğa ihtiyaç vardır. Gerilimi değil huzuru, kavgayı değil uyumu getirecek yaklaşımlara ihtiyaç vardır" diye konuştu.

Son dönemlerde kız çocuklarının annelerini öldürerek işledikleri cinayetlere değinen Kutan, "Geçtiğimiz günlerde üniversite öğrencisi bir kız, annesinin saçlarından tutarak boğazını kesti. Bu günkü gazetelerde kahrolarak okudum. Yine Zonguldak'ta 16 yaşında bir kız, sevgilisi ile birlikte annesini katletti. Bunları kabul etmek mümkün değil" şeklinde konuştu.

"MODERN AİLE KIZINI BALEYE GÖNDERİYOR" Kur'an-ı Kerim'i okuma yaşının çocuklarda 12 yaş ile sınırlandığını kaydeden Kutan, "Kur'an-ı Kerim okuma yaşını 12 ile sınırladılar. Birileri çıkıyor 12 yaşından küçük çocukların Kur'an okumaya gidemeyeceğini söylüyor. Ama modern bir aile 7 yaşındaki kızını baleye gönderebiliyor. Kur'an-ı Kerim okumak için çocuğunu kursa gönderen ailelere karşı çıkıyorlar. Daha da utanç verici bir şey, Türkiye'de eş cinsel derneklerine izin verildi. Ama buna karşılık gençliğin yetişmesi için elden gelen gayreti gösteren Milli Gençlik Vakfı'nı da kapattılar. Hayatını bu topraklara adayan bir dava insanı, yüreği mazlum insanlar için çarpan Necmettin Erbakan da haksız ithamlar neticesinde hapse mahkum edildi. Bundan birkaç hafta önce Sakarya'da cereyan eden olayları gördük. Türk-Kürt kardeşliğinin bu topraklarda yeni yeşermiş bir filiz olmadığını, kökü bin yıllık din, tarih, kültür birliğine dayanan ulu bir çınar olduğunu burada açıkça ilan ediyorum. Türk ve Kürt kardeşlerimize çağrıda bulunuyorum. Gün her zamankinden daha fazla birlik olma günüdür ve beraberlik olma günüdür. Saadet Partisi'nden Türkiye Büyük Meclisi'nde iki vekil olsaydı. Gözüm 550 milletvekili arasında erkek aradı. Ayağa kalksın ve en güçlü sesiyle 'Biz Filistin'iz' diye bağırsın" dedi.

Kongreye Genel Maden İşçileri Genel Başkanı Ramazan Denizer, Türkiye Muhtarlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Şerafettin Nas, SP Zonguldak ilçe ve belde başkanlarının yanı sıra vatandaşlar katıldı. Genel Başkan Kutan'ın konuşma yapıp salondan ayrılmasından sonra delegelerin oylamasıyla kongre devam etti.

(OA-ET-CC-Y)