Sp Genel Başkan Yardımcısı Öztek Aydın'da

Sp Genel Başkan Yardımcısı Öztek Aydın'da

Saadet Partisi (Sp) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Latif Öztek, Başbakan Receptayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı Olmaması İçin Herhangi Bir Engelin Bulunmadığını Belirterek, "Sayın Recep Tayip Erdoğan Cumhurbaşkanı Olabilir. Ancak, Başbakanlıkta Ne Kadar Başarılı Olmuşsa, Cumhurbaşkanlığında da O Kadar Başarılı Olur" Dedi.

Sp Genel Başkan Yardımcısı Öztek Aydın'da

Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Latif Öztek, Başbakan RecepTayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmaması için herhangi bir engelin bulunmadığını belirterek, "Sayın Recep Tayip Erdoğan cumhurbaşkanı olabilir. Ancak, başbakanlıkta ne kadar başarılı olmuşsa, cumhurbaşkanlığında da o kadar başarılı olur" dedi.

Çeşitli parti içi çalışmalar için Aydın'a gelen SP Genel Başkan Yardımcısı Öztek, partisinin il merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi. Öztek'e, SP İl Başkanı Ali Söğüt, Merkez İlçe Başkanı Şerafettin Akyüz ve partililer eşlik etti. Türkiye'nin suni gündemlerle meşgul edildiğini iddia eden Latif Öztek, gündemde en çok tartışılan konunun cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu söyledi. Bu konuda aylardır çeşitli spekülasyonların yapıldığına işaret eden Öztek, Anayasa'da cumhurbaşkanı olacakların özelliklerinin ve hangi şartlarda kimlerin başvurabileceğinin açıkça belli olduğunu ifade etti. Bu konunun tartışılacak herhangi bir yanı olmadığını söyleyen Öztek, "Özellikle CHP lideri Deniz Baykal'ın bu konuda yaptığı bütün çalışmalar AK Parti'nin puanına yazılıyor. Aynı tartışmaların içerisine sayın Cumhurbaşkanımız da giriyor. Bunun da sonucunda gene AK Parti'nin hanesine ek puan yazılıyor. AK Parti'nin puan kaydettiği, halk nezdinde yaptığı icraatlardan tepki toplamaya başladığı bir anda böyle bir tartışma ortaya atılınca; bu defa vatandaşın büyük kısmı 'Cumhurbaşkanı ve CHP madem ki buna karşı' deyip tekrar AK Parti'nin yanında yer almaya başlıyor. Bu tamamen suni gündemdir, toplumu yönlendirmeye yönelik çalışmalardır" dedi.

Mevcut anayasal kurallar çerçevesinde Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olabileceğini söyleyen Öztek, "Bize sorarlarsa sayın Tayip Erdoğan cumhurbaşkanı olabilir, olmaması için herhangi bir engel yok. Erdoğan, başbakanlıkta ne kadar başarılı olmuşsa, cumhurbaşkanlığında da o kadar başarılı olur" diye konuştu.

Kıbrıs'taki Lokmacı Barikatı konusuna da değinen Öztek, ülkelerin sabahtan akşama veya akşamdan sabaha değişmemesi gerektiğini dile getirdi. Öztek, bu barikatın kaldırılmasında Rumlar'ın adım atmayacağını ve referandumda olduğu gibi Türkiye'nin verdiği tavizle kalacağını söyledi.

Saddam Hüseyin'in en çok konuşulan konu olduğunun altını çizen SP Genel Başkan Yardımcısı Öztek, Saddam'ın bir zalim olduğunu, kendi insanlarını öldüren bir diktatör olduğunu ve hak ettiği cezayı çekmesi gerektiğine kaydederek, "İdamın zamanlaması tüm İslam alemine karşı Amerika Birleşik Devletleri'nin çok ince bir politikasıdır. İdamın bayramın birinci günü olan İslam aleminin en hassas gününe getirilmiş olması; gerçekten sosyal barışı İslam alemi içerisinde bozmaya yönelik bir davranıştı. İdamın şekli de aynı durumdaydı" yorumunu yaptı.

Bu suni gündemlerden ziyade ülkenin en önemli sorunlarının ekonomik ve sosyal konular olduğunu ileri süren Öztek, halen başörtüsü, meslek liseleri sorununun devam ettiğini belirterek, ülke sorunlarının Milli Görüş iktidarıyla çözüme kavuşabileceğini iddia etti.

(İK-CC-ÖK-Y)