Sözleşmeliye Kadro Müjdesi

Sözleşmeliye Kadro Müjdesi

Faruk Çelik, "Yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Sözleşmeliye Kadro Müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,

"Yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bununla ilgili yasal düzenleme hazır. İnşallah bu yasama yılı içerisinde, ya başında ya da sonunda bu sorunu çözeceğiz" dedi.

Anne ve babasını merkez Yıldırım ilçesindeki evinde ziyaret eden Bakan Çelik, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusundaki çalışma hakkındaki soru üzerine Çelik, bir önceki seçimlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili bir vaadi olduğunu ve o dönemde 200 bine yakın sözleşmeli personelin kadroya alındığını söyledi.

Çelik, yerel yönetimde çalışanların ise o dönemde kadroya alınmadığı için bununla ilgili kendilerine bir talep iletildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Sayın Başbakanımıza konuyu aktardık. Kendisinin böyle bir sözünün olduğunu kendilerine ifade ettik. O da, 'bizim hiçbir sözümüz yerde kalmamıştır' dedi. Yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalarımızı şu anda sürdürüyoruz. Bununla ilgili yasal düzenleme hazır. İnşallah bu yasama yılı içerisinde, ya başında ya da sonunda bu sorunu çözeceğiz. Sözleşmeli dediğimiz zaman, şu anda bizim sistemimizde 156 bin sözleşmeli var. Bunlarla ilgili bazıların sözleşmeli kalma talepleri de var. Bu boyutuyla da bir daha bu sözleşmelilik sistemimizi gözden geçirme imkanını elde etmiş olacağız. Ama vaadimiz olan yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personellerin kadroya alınması konusunda bir sıkıntı yok. Bununla ilgili düzenlemeyi yapacağız."

Çelik, çalışmanın kaç bin kişiyi kapsadığının sorulması üzerine ise "Son baktığımızda 17 bin 800 yerel yönetim çalışanı vardı. Son rakamlar ne oldu ona bakmak gerekiyor. Bu konuda bazı duyumlar kulağımıza geliyor. 'Yerel yönetimlerdeki sözleşmeliler kadroya alınacak' diye yaygın bir şekilde sözleşmeli personel alımı veya personel sayısında bir artış söz konusu olduğu şeklinde bilgiler de ulaşıyor, duyumlar da var. Bunlar yanlış yaklaşımlar yani. Bu yasal düzenleme çıkacak. Bu bizim kamuoyuna taahhüdümüz. Yani yeni yılla birlikte yapacağımız ilk düzenlemeler içerisinde yer alabilir" diye konuştu.

-Ahmedinejad'ın Konya ziyaretinin iptali-

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Konya'ya yapması planlanan ziyaretinin iptal edildiğinin hatırlatılması üzerine de Çelik, "Komşu Cumhurbaşkanı'nın bizim ülkemize gelmesinden memnuniyet duyarız. Bu ziyareti planlayan da daha sonra iptal eden de kendisi. Cevabı verecek olan da kendisi. Dolayısıyla bizim cepheden olan bir değişiklik yok. Türkiye'nin kapısı herkese, tüm komşularımıza açık. Komşularımızla ilişkilerimize nasıl önem verdiğimizi bütün dünya biliyor. Ancak törenlere hangi gerekçeyle katılmaktan vazgeçti, bununla ilgili kendisinin bir açıklama yapması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Halil İbrahim Başer / Harun Kaymaz

Yayıncı: Doğan Sarıtaş - BURSA