Sözleşmeli Öğretmenlerin Kadro Mücadelesine Yeşil Işık

Sözleşmeli Öğretmenlerin Kadro Mücadelesine Yeşil Işık

Eğitim Bir-Sen'in sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasına yönelik ısrarlı talebi sonrası Çubukçu, konuyu Bakanlar Kurulu'nun gündemine ve Başbakana taşıyacağı sözünü verdi

Sözleşmeli Öğretmenlerin Kadro Mücadelesine Yeşil Işık

Tokat teşkilatlanma sekreteri Faruk Delen Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezimiz, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile görüşerek, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasını, temmuz'da yapılacak kpss öncesi öğretmen atanmasını ve 40 yaş mağduru usta öğreticilerin sorununun çözümünü istedi.

Delen Ziyaretten sonra Bakanlık önünde bir açıklama yapan Genel Başkanımız Ahmet Gündoğdu, 70 Bin sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi sürecinin mücadeleleriyle olgunlaştığını, çok kısa bir zaman içinde konuyla ilgili müjdeli bir açıklama beklediklerini kaydetti.

Öteden beri öğretmenin vekili, ücretlisi, sözleşmelisinin olmayacağını söylediklerini ifade eden Delen, "Öğretmen, eğitim işinin lokomotifidir. Bu işi kadrolu olarak yapması gerekir. Mücadelemizde dile getirdiğimiz sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi talebimiz, hem eski Bakanımızın hem de yeni Bakanımızın sıcak yaklaşmalarına rağmen, diğer Bakanlıklar boyutu da dikkate alınarak geciktirilmişti. Şimdi bunun da kademeli olarak geçişine yönelik umudun çok daha arttığı ve çözümün çok daha yakın olduğu müjdesini aldık..

Eğitim Bir-Sen'in sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasına yönelik ısrarlı talebi sonrası Sayın Nimet Çubukçu, konuyu tekrar Bakanlar Kurulu'nun gündemine ve Başbakan Sayın Erdoğan'a taşıyacağı sözünü verdi. Bu girişimler sonucu, olumlu beklentimiz yüzde 100 artmıştır" şeklinde konuştu.

70 bin kadro bekleyen sözleşmeli öğretmeni mutlu etmek adına inançlarının ve güvenlerinin arttığını ifade eden Delen, "Artık bundan sonra bunun kademeli olarak geçiş takvimini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Kamuda farklı istihdam türlerine karşı olduklarını her platformda dile getirdiklerini belirten Delen, sözleşmeli öğretmenlerin sorunları çözülünceye kadar konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

KPSS Hırsızlığı Mağdurlarının Ataması Yolda
KPSS hırsızlığı mağduru öğretmen adaylarına yönelik 30 bin atama talebini daha önce Genel Merkezimiz tarafından Başbakan Erdoğan'a taşıdıklarını bildiren Delen, geçen süre içinde çözüme daha da yaklaşıldığını, bu görüşmeyle, Temmuz'da yapılacak KPSS öncesi atama yapılacağına dair umutlarının somutlaştığını söyledi.

"Bu mağduriyetin giderilmesi için çalışıyorduk. KPSS mağduriyetinin giderilmesi için 2011 KPSS öncesi öğretmen alınması gerektiğini söylemiştik. Sayın Bakanı ziyaretimizden sonra bu konu ile ilgili umutlarımız daha arttı. Sayın Bakan'ın da, daha önceki görüşmelerde 'buna sıcak bakıyorum' diye ifade etmişdi. Usta Öğreticilerin 40 Yaş Sorununun Giderilmesi İçin Çalışma Yapılacak

40 yaş engeline takılan usta öğreticilerin sorununu da Bakan Çubukçu'ya bu ziyarette aktarıldığını anlatan Delen, "Bunların lisans tamamlamasıyla kadroya geçirileceği sözü verilmişti. Bu arkadaşlarımız bu doğrultuda lisansı tamamladılar. Yaş 40'a geldi. 40 yaşına gelmiş olmaları dolayısıyla bundan yararlanamayacaklardı. Bunu da Sayın Bakan'a ilettik. Bu konu üzerinde bir Bakan çalışma yapacaklarını, bu mağduriyeti çözmek içinde bir talimat vereceğini ifade etmiş" diye konuştu.

Faruk Delen görüldüğü gibi biz bütün çalışanların sorunlarını gündeme getiriyoruz diyerek"Sorunları bir bir çözerken birileri sendikacılık adına hamaset yapıyor. Çünkü biz her gün alanlardayız,her gün işyerlerindeyiz.Bahar ayı sendikacılığı yapmıyoruz.Hale birleri gerilimde ajitasyondan medet umuyor. Biz ülkemizin birliğini dirliğini konuşurken hala birileri karanlığa köz kırpıyor. Ama nafile çalışanlar barışı, huzuru ve kardeşliğin adresi Eğitim Bir Sen i seçiyor."dedi.