Sözen: 'Irak'ın Toprak Bütünlüğüne Vurgu Yapıldı'

Sözen: 'Irak'ın Toprak Bütünlüğüne Vurgu Yapıldı'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (Mkyk) Toplantısında, 'Irak'ın Toprak Bütünlüğü Konusunda Siyasi Vurgularının Tekrar Dile Getirildiğini' Kaydederek, 'Duygusallıktan Uzak, Rasyonel, Soğukkanlı, Türkiye'nin Milli Menfaatlerine Uygun Bir Politikadan Yana Olunduğunun Altı Çizildi' Dedi.

Sözen: 'Irak'ın Toprak Bütünlüğüne Vurgu Yapıldı'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, ''Irak'ın toprak bütünlüğü konusunda siyasi vurgularının tekrar dile getirildiğini'' kaydederek, ''Duygusallıktan uzak, rasyonel, soğukkanlı, Türkiye'nin milli menfaatlerine uygun bir politikadan yana olunduğunun altı çizildi'' dedi.

Edibe Sözen, MKYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında toplantının gündemi hakkında bilgi verdi.

Toplantıda son siyasi gelişmelerin ve parti meselelerinin ele alındığını belirten Sözen, MKYK'da aylık faaliyet raporlarının sunulduğunu, Başbakan Erdoğan'ın 1 Şubat-1 Mart 2007 tarihleri arasındaki faaliyetleri ile ilgili bilgi verdiğini, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün de dış politika konusunda sunum yaptığını bildirdi.

Gül'ün Irak ve Orta Doğu konusunda Türkiye'nin barışçıl rolü ve tutumu ile Avrupa Birliği süreci hakkında bilgi verdiğini belirten Sözen, ''Orta Doğu'daki çatışmaların önlenmesi, barışın tesisi için Türkiye'nin çabaları yeniden gözden geçirildi'' dedi.

Toplantıda Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in Mortgage Yasası konusunda bilgi verdiğini kaydeden Edibe Sözen, yasanın, finans sistemindeki en önemli reformlardan biri olarak kabul edildiğini söyledi.

Sözen, MKYK toplantısının, Başbakan Erdoğan'ın, ''Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da AK Parti'nin temel argümanlarından biri 'Yapıcı siyaset' ile yola devam edilecek'' cümlesiyle sona erdiğini ifade etti.

Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sözen, bir soru üzerine, toplantıda TCK'nın 301. maddesinin gündeme gelmediğini bildirdi.

Kaynak: AA