Sözde Süryani ve Ermeni Soykırım Önergesi İsveç Meclisi'nde Reddedildi

Sözde Süryani ve Ermeni Soykırım Önergesi İsveç Meclisi'nde Reddedildi

İsveç Parlamentosu, Sözde Ermeni ve Süryani Soykırımıyla İlgili Önergeyi Bugünkü Görüşmede Reddetti. Oylamada 252 Vekil Red Oyu Kullanırken, 38 Vekil Kabul Oyu Verdi. 66 Üyenin Katılmadığı Oylamada Bir Üye İse Çekimser Kaldı.

Sözde Süryani ve Ermeni Soykırım Önergesi İsveç Meclisi'nde Reddedildi

İsveç Parlamentosu, sözde Ermeni ve Süryani soykırımıyla ilgili önergeyi bugünkü görüşmede reddetti. Oylamada 252 vekil red oyu kullanırken, 38 vekil kabul oyu verdi. 66 üyenin katılmadığı oylamada bir üye ise çekimser kaldı.

Yeşiller Partisi'nden Esabella Reshdooni, Peter Radberg, Bodil Ceballos, Hıristiyan Demokrat Parti'den Lennard Sacredeus, Sol Parti'den Hans Linde ve Sosyal Demokrat Parti Süryani asıllı milletvekili Yılmaz Kerimo tarafından geçtiğimiz yılın Ekim ayında parlamentoya sunulan önerge; 1915 yılında yapılan sözde soykırımların kabul edilmesini teklif ediyordu.

Önerge, parlamentoda Perşembe günü görüşülmeye başladığında sert tartışmalar yaşanmış ve İsveç Hükümeti'nin en büyük partisi olan Muhafazakâr Parti (Moderat), bu konunun tarihçilere bırakılmasını ve önergelerin reddedilmesi gerektiğini ifade etmişti. Moderat Parti (Muhafazakâr) kökenli ve eski başbakanlardan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de verdiği mülakatta benzer düşünceleri ortaya koymuştu. Geçen yıl Stockholm'de yaşayan bazı Süryaniler sözde soykırım heykeli dikilmesi için belediye encümeninden karar çıkarttırmış, ama konu mahkemeye taşındığında İsveç yargı sistemi, Türkiye'nin olaylardan sorumlu tutulamayacağını, dolayısıyla da böyle bir anıt dikilmesi kararının iptali yönünde karar almıştı.

İsveç Sosyal Demokrat Partisi'nin Süryani asıllı milletvekili Yılmaz Kerimo'nun, sözde soykırımın kabul edilmesi için çaba gösterdiği bilgisi alınırken, çetin geçen oylama neticesinde 252 oyla önerge reddedildi. Sosyal Demokratların yeni lideri Mona Sahlin de Süryanilerle ilgili bütün toplantılara katılarak desteğini vermeyi sürdürüyor.

Şu an Sosyal Demokratların içinde Yılmaz Kerimo ile birlikte, eski Okullar Bakanı İbrahim Baylan olmak üzere, 2 Süryani asıllı milletvekili bulunuyor.

Kaynak: CHA