Söylemez Çetesi Üyeleri 12 Olaya Karışmış

Söylemez Çetesi Üyeleri 12 Olaya Karışmış

Söylemezler Çetesi'nin 3 gün önce İstanbul'da düzenlenen operasyonla çökertilen kolunun 12 olaya karıştığı ortaya çıktı.

Söylemez Çetesi Üyeleri 12 Olaya Karışmış

Söylemezler Çetesi'nin 3 gün önce İstanbul'da düzenlenen operasyonla çökertilen kolunun 12 olaya karıştığı ortaya çıktı. Söylemez Çetesi üyesi M. S. 'nin başında bulunduğu 32 kişilik şebekenin karıştığı olayların başında da uyuşturucu kaçakçısı R. K. 'nın kaçırılıp ailesinden 500 bin dolar fidye istenmesi geliyor.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir suç şebekesinin yurt genelinde çek senet tahsilatı, yağma amaçlı tehdit, yağma, adam kaldırmaya teşebbüs ve benzeri olaylara karıştığı bilgisine ulaştı. Yapılan projeli çalışmanın ardından 3 Mayıs 2011'de düzenlenen operasyonda aralarında çete kuran Söylemez Ailesi'nin üyelerinden M. S. 'nin de bulunduğu 32 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerin ev, işyeri ve otolarında yapılan aramalarda 2 adet ruhsatsız tabanca, bir ruhsatlı tabanca, 2 şarjör, 91 fişek ve 3 sahte kimlik ve ruhsat ele geçirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan sorgulamada şebekenin farklı zamanlarda farklı şehirlerde 12 ayrı olaya karıştığı ortaya çıktı. İşte şebekenin karıştığı olaylar:

R. K'nın 05 Aralık 2008 günü Beykoz'da yağma amaçlı kaçırılarak hürriyetinden yoksun bırakılması ve yağma amaçlı ailesinden 500. 000 dolar fidye istenmesi

Haklarında yakalama emri bulunan suç örgütü liderlerine sahte pasaport temin edilmesi ve yurt dışına kaçmalarının sağlanması

Beyoğlu ilçesinde bir kişinin yağma amaçlı tehdit edilmesi, işyerinin basılması, bu işyerinde çalışan şahısların tehdit edilmesi

Antalya'da 2009 yılı ve sonrasında bir kişinin yağmalanması, 2010 yılı içerisinde Antalya ilinde bir kişinin silahla kendisinin ve ailesinin ölümle tehdit edilmesi, 10 Eylül 2010 tarihinde Balıkesir ili Burhaniye ilçesinde aynı kişinin kendisinin ve ailesinin ölümle tehdit edilmesi.

Bir kişinin yağma amaçlı tehdit edilmesi, eşinin kaçırılarak hürriyetinden yoksun bırakılmaya teşebbüs edilmesi, yağma amaçlı tehdit edilmesi ve ikametine zarar verilmesi.

Bir kişinin yağmalanması.

Bir kişinin yağma amaçlı tehdit edilmesi.

Ankara'da iki kişinin yağma amaçlı tehdit edilmesi.

Ankara'da bir kişinin ölümle tehdit edilmesi.

Ankara'da bir kişinin yağmalanması.

İki kişinin tehdit edilmesi.

İki kişinin azmettirmesi neticesinde İzmir'de bir kişinin işyerinin silahla basılması, yağma amaçlı tehdit edilmesi ve yağmaya teşebbüs edilmesi.

Emniyette işlemleri tamamlanan 14 şüpheli dün adliyeye sevk edilmiş bunlardan 2'si tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Geri kalan 18 kişi ise bugün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. - İstanbul / Fatih