Soyer: "Çoğunluk Papadopulos'un Siyasetini Terk Etti"

Soyer: "Çoğunluk Papadopulos'un Siyasetini Terk Etti"

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Bugünkü Rum 'Başkanlık' Seçimlerinin Sonucunu, Yüzde 65 Çoğunluğun, Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos'un, Kıbrıs Çözüm Müzakerelerinde 'BM Sürecini Öldürmeye Dönük Siyasetini Bir Nevi Terk Etmesi' Olarak Değerlendirdi.

Soyer:

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, bugünkü Rum ''başkanlık'' seçimlerinin sonucunu, yüzde 65 çoğunluğun, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un, Kıbrıs çözüm müzakerelerinde ''BM sürecini öldürmeye dönük siyasetini bir nevi terk etmesi'' olarak değerlendirdi.

Soyer, bugün ilk turu yapılan ve Yannakis Kasulides'le Dimitris Hristofyas'ın ikinci tura geçtiği, Rum lider Papadopulos'un da yarış dışında kaldığı Rum ''başkanlık'' seçimlerinin sonucuna ilişkin ''Bu iradenin ciddi bir mesaj verdiğini'' belirtti. Soyer, Kasulides'in Annan Planı'na ''evet'' diyen bir siyasetçi olduğunu anımsatarak, ''Hristofyas da 'hayır'ına, 'evet'ini çimentolaştırmak (sağlamlaştırmak) için ve Papadopulos'un 'hayır'ından farklı olduğunu söyleyerek, katılmasam bile bu görüşe, tavır takınan bir siyasetçiydi. Her iki siyasetçi de BM temelinde federal bir çözümü savunmaktadır. İçeriğiyle ilgili görüşleri farklı olsa bile bu yeni bir hareket getirecektir. Dolayısıyla yüzde 65 gibi bir çoğunluğun Papadopulos'un BM sürecini öldürmeye dönük siyasetini bir nevi terk etmesi gibi gözüken bu sonuç son derece önemlidir, son derece ciddidir. Önümüzdeki günlerde, çözüm sürecinde yeni süreçleri başlatacak bir özelliği taşımaktadır" diye konuştu.

Kaynak: AA