Şovmen Şerafettin yine direğe çıktı

Şovmen Şerafettin yine direğe çıktı

Adana'da 5 bin YTL borcu olduğu için son bir haftada 2 kez yüksek gerilim hattı direğine çıkan genç 3. kez çıktığı direkte saatlerce oturdu.

Şovmen Şerafettin yine direğe çıktı

Adana'da 5 bin YTL borcu olduğu için son bir haftada 2 kez yüksek gerilim hattı direğine çıkan genç 3. kez çıktığı direkte saatlerce oturdu.

Şerafettin Batu adlı genç, giydiği montu, taktığı bere ve eldiveni ile saatlerce soğukta direğin tepesinde otururken bir ambulans, bir itfaiye aracı, 5 kişilik Cankur ekibi ile bir asayiş polisini saatlerce meşgul etti.

Tedaş'ın yüksek gerilim hattındaki elektriği kesmesi sebebiyle de bazı bölgeler elektriksiz kaldı. Kurban bayramından iki gün önce Yeni Baraj Çamlığı içinden geçen 150 bin volt enerjinin nakledildiği yüksek gerilim hattı direğine çıkan Şerafettin Batu (25), söz verilmesine rağmen borcunun ödenmediğini söyleyerek yine aynı direğe bu kez bayramın üçüncü günü çıktı.

Öğleden sonra 14.00 sularında çıktığı direkten gece 02.00 sularında inen Batu'ya yoldan geçenler borcunu ödeme sözü de vermişti.

Son eyleminin üzerinden 3 gün geçmeden Batu bu kez sabah saatlerinde eşi Gülüzar'ı (21), kardeşi Soner'i de alarak yine aynı direğe tırmandı.

Şerafettin Batu, tırmandığı direkte kendine göre güvenli bulduğu yere oturup çevreyi seyretmeye başlarken eşi ve kardeşi de elektrik direğinin altında oturmaya başladı. Elektrik direğinde bir kişinin olduğunu görenlerin durumu polise bildirmesi ile olay mahaline gelen bir asayiş ekibi ile birlikte Cankur ekipleri ve itfaiye de geldi.

Cankur ekipleri direğin altında atlama ihtimaline karşı havalı branda açtı. Bir ara eylemci Şerafettin'in eşi Gülüzar'ın yanına gelen Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürü Nihat Sarraf, bir önceki eylemde kendilerine para sözü veren müteahhidin yanına gidip gitmediklerini sordu.

Eşi Gülüzar ise gözyaşları arasında, "Gittik ancak bize kendisinin de inşaat şirketinde işçi olduğunu para veremeyeceğini söyledi. Bizi herkes kandırıyor. 5 bin YTL'ye araba aldık. Senet imzaladık. Arabamız çalındı. Senedi ödeyemiyoruz. Oturduğumuz evin kirasını da başkası ödüyor. Evde otursak senet sahibi geliyor. Sorunumuza çözüm bulunana kadar burada oturacağız. Kim ister bayramın üçüncü günü saatlerce soğukta beklemeyi. Bizi şovmen zannediyorlar. Yoldan geçenler atla-atla diye bağırıyor." dedi.

Gözü yaşlı genç kadın eşinin hurdacılık yaptığını kendisinin de zaman zaman beraber çalıştığını belirterek 1.5 yıllık evli olduklarını ve daha önceki eylemde yanında getirdiği 14 aylık çocuklarını bu kez hasta olmaması için getirmediğini ifade etti.

Saatlerce direkte bekleyen Şerafettin Batu'yu görenler aracını durdurup bir süre izledikten sonra yoluna devam ederken okuldan çıkan öğrenciler de atla-atla şeklinde bağırdı.

Şerafettin Batu, 5 bin YTL'lik borcu için direğe çıktığını belirtirken bu çıkış bazı kurumların personel ve araçlarını da saatlerce meşgul etmesi anlamına geliyor. Zira Batu'nun direğe tırmandığının polise haber verilmesiyle önce olay yerine bir asayiş ekibi, ardından bir itfaiye aracı, bir Cankur ekibi ve bir de ambulans geliyor. Asayiş ekibi bir polisi olay mahalinde bırakıp alışık oldukları Şerafettin Batu'nun eylemini zaman zaman olay mahalindeki polise sorarak takip ederken ambulans doktor, hemşire ve şoför ile itfaiye iki personelle, Cankur'da 5 personelle olay yerinde kalıyor. Tedaş'ın hattaki akımı kesmesi ile yüksek gerilimin beslediği Pozantı ve Tarsus'un bazı bölgeleri ise elektriksiz kalıyor. Batu'nun 7. kez direğe çıktığı eylemin artık şova dönüştüğünü düşünen kamu görevlileri bunu kameraya söylemese de birbirlerine söylüyor.