Sosyalistlerin Adayı; François Hollande

Sosyalistlerin Adayı; François Hollande

Sosyalistlerin Adayı; François Hollande
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Dünya

Fransa'da 2012 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sosyalist Parti'nin adayı bellli oldu.

Fransa'da 2012 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sosyalist Parti'nin adayı bellli oldu. Dün yapılan seçimlerin galibi Ermeni davasının arkasındayım diyen Francois Hollande oldu.

2012 Cumhurbaşkanı adayının belirlendiği seçimlerde 3 milyona yakın delegenin oy kullandığı belirtilirken saat 00.00'da Sosyalist Parti resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre Francois Hollande'nin %57.05, Martine Aubry'nin ise % 42.95 oy aldı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Martine Aubry, 'Francois Hollande bizim başkan adayımız. O sosyalistlerin umudu ve solu temsil ediyor.Yarından itibaren, 'Sarkozyizm'sayfasını kapatmak için burada olacağız" dedi.

Francois Hollande Ermeni asıllı seçmenlere "Ermeni davasının arkasında duracağım ve Ermeni soykırımı inkarına ceza getiren öneriyi yasalaştıracağım" sözünü vermişti.

Seçimi kaybeden Lille Belediye Başkanı Martine Aubry ise 2011 Mayıs ayında "Ermeni soykırımını inkar edene 3 sene hapis ve 45 bin Euro para cezası öngören yasa tasarısı"nı Fransız senatosundan geçirmek için uğraşmış fakat Ermeni sansür yasası senatörlerin büyük bir çoğunluğunun aleyhde oy kullanması sayesinde red edilmişti.

Fransa'da yapılan her seçimde olduğu gibi 2012 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir kez daha Türkiye ve Türklerin seçim malzemesi olarak kullanılmasına sahne oluyor.

Lyon Türk Dernekleri Koordinasyon Kurulu Başkanı Ramazan Aydın, bu anormal durumun düzelebilmesi için Fransa'da yaşayan Türk asıllı seçmenlerin mutlaka oy kullanmaları gerektiğini söyledi.

Fransa'da yaklaşık 500 bin Ermeni asıllı seçmen bulunurken 200 bin civarında da Türk asıllı seçmen bulunuyor.

Sosyalistlerin Adayı; François Hollande
Sosyalistlerin Adayı; François Hollande

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title