Sosyal Yardımda Başakşehir Farkı Destek Kart
Haberler » Güncel » Haber

Sosyal Yardımda Başakşehir Farkı Destek Kart

Başakşehir Belediyesi Ayni Ve Nakdi Olarak Her Yıl Yapılan Sosyal Yardımları "Destek Kart"Ta Topladı.

Sosyal Yardımda Başakşehir Farkı Destek Kart

Destek Kart; ihtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşlara verilen; anlaşmalı -ikamet ettiği mahalleye mümkün olduğunca en yakın yerlerde bulunan- alışveriş merkezlerinde geçerli, belediye tarafından nakit para yardımı yüklü bulunan bu kartlarla vatandaşlar istediğini alabiliyorlar.

Yardıma muhtaç vatandaşların belediyeye şu veya bu biçimde başvuruları ve Muhtarlıklardan, Sivil Toplum Kuruluşlarından gelen ihtiyaç sahibi ailelerin durumu Sosyal Yardım Müdürlüğü ekiplerince yerinde incelendi, değerlendirildi ve yardıma ihtiyaç derecesi belirlendi. Bu veriler bilgisayar sistemine ayrıntılarıyla girildi ve bu doğrultuda da öncelikle evin kadını adına olmak üzere fotoğraflı, kişiye özel Destek Kart düzenlendi.

Bu çalışmalarda Başakşehir Belediyesi, 7 bini aşkın haneye yerinde gezdi, inceledi ve değerlendirdi. Yaklaşık 30 bin kişinin veri girişi yapıldı. Yapılan değerlendirmelerde 4 bini aşkın kişinin ihtiyaç sahibi olduğu, Destek Kart çıkarılması - yaklaşık 20 bini aşkın kişiye sosyal yardım yapılması - kararlaştırıldı.

İhtiyaç sahibi vatandaşların oturduğu yerlere yakın ve her tür gıda ihtiyacını karşılayabileceği özellikte olan alışveriş merkezleriyle anlaşmalar yapıldı. Anlaşma yapılan alışveriş merkezlerine Başakşehir Belediyesi Destek Kart Pos Cihazı dağıtıldı.

Bütün bu çalışmaların sonunda ihtiyaç sahibi ailelere Destek Kart aracılığıyla kullanılmak üzere -ayın belirlenen günlerinde- ihtiyaç derecesine göre belirlenen miktarda para yüklenerek ihtiyaçlarını karşılamaları sağlandı.

Başakşehir Belediyesi sınırları içinde ihtiyaç sahibi vatandaşların Destek Kartları ile ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Altınşehir, Güvercintepe, Şahintepe, Başak ve Bahçeşehir (Hoşdere Köyü) mahallelerinde toplam 9 alışveriş merkezi (toplam 13 şube) ile anlaşma yaptı.

Geçmiş yıllarda ihtiyaç sahiplerine verilen yardım paketi sınırlı çeşitlilikte ihtiyaçları karşılayabiliyorken Destek Kart ile vatandaşlar –tekel maddeleri dışında- istediklerini alabiliyorlar.

Destek Kart uygulamalarını yerlerinde inceleyen Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, yaptığı açıklamada: "İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardım etmek bizim görevimiz. Ama bunu incitmeden, kırmadan, yoksulluğunu hissettirmeden yapabilmek önemli. Bunun için arkadaşlarımız uzun süren bir çalışma yaptılar.

Belediyemize bildirilen ihtiyaç sahibi haneleri sokak sokak,cadde cadde dolaştılar. Yerinde incelediler. Hanede yaşayanların bilgi ve ihtiyaç durumlarına dair raporlama yaptılar. Yani Türkiye'de bir ilk olan Destek Kart'ın altında böyle yoğun bir çalışma var. Önceki yıllarda verilen yardım paketlerinde vatandaşa köyünden, eşinden dostundan da gelen bulgur gibi malzemeler olabiliyordu.

İhtiyaç sahibi ailelerin evlerinde bulgurdan başka bir şey olmuyordu. Biz istedik ki vatandaş kendi seçimini yapsın. Her ay -veya ihtiyaç derecesine göre belirli aralıklarla- Destek Kart'ına para yükleyelim, vatandaş anlaşma yaptığımız marketlere gelsin, istediğin alsın istedik. Gelecekte okullar açılacak çocuklarının kırtasiye ihtiyacı olacak.

Gitsin kırtasiye ihtiyacını, çocuğunun okul forması ihtiyacını karşılasın veya çocuğunun istediği çikolatayı, gofreti, meyveyi alabilsin istedik. Vatandaşların bu uygulamadan memnun olduklarını görmek beni son derece memnun etti. Bu uygulamanın diğer belediyelerde de uygulanacağını düşünüyorum"dedi.