Haberler

"Sosyal Problemlerle Peygamber Yolundan Çözümler" Sempozyumu

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Mehmet Görmez, "Bizim yeniden Peygamber yolu üzerinde, sünnet üzerinde düşünmek gibi bir mecburiyetimiz var" dedi.Prof.Dr."Sosyal Problemlerle Peygamber Yolundan Çözümler" uluslararası sempozyumunda, Peygamberin...

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Bizim yeniden Peygamber yolu üzerinde, sünnet üzerinde düşünmek gibi bir mecburiyetimiz var" dedi.

Prof. Dr. Görmez, Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen

"Sosyal Problemlerle Peygamber Yolundan Çözümler" uluslararası sempozyumunda, Peygamberin sünnetinin, İslam dünyasının neresinde yaşarsa yaşasın bütün müminleri düşünce, gönül, duygu, ibadet birliğine götürdüğünü belirtti.

Coğrafya, ırk, renk, düşünce farklılığı olduğu halde sünnetin insanları birleştiren ve kaynaştıran en büyük kaynak olduğunu ifade eden Görmez, şöyle konuştu:

"Çin'de yaşayan bir Müslüman da sabaha aynı kelimelerle, aynı cümlelerle aynı ibadetle uyanır. Sibirya'da, Moğolistan'da, Ortadoğu'da, dünyanın neresinde olursa olsun, her Müslüman aynı dualarla yatağına yatar, aynı dualarla uyanır. Yemeğe aynı kelimelerle başlar, yemeği aynı kelimelerle bitirir. Peygamberin sünneti bu birlikteliği sağlayan en büyük kaynaktır."

Prof. Dr. Görmez, Kur'an-ı Kerim'in pek çok ayetinde Hz. Muhammed'in örnek olarak gösterildiğini vurguladı.

Asıl problemin Hazreti Peygamber'in örnek ve rehberliğini, çağa taşıyamamada olduğunu bildiren Prof. Dr. Görmez, "Sosyal problemlerde çözüm üretebilmemiz için en önemli husus Peygamberimizin örnekliğinin bugüne taşınamamasıdır. Bunun üzerinde durmamız gerekiyor." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hazreti Muhammed'in yolunun ebediyete kadar insanların yolunu aydınlatacak bir kaynak olduğunu vurgulayarak, bu nedenle insanların Hazreti Peygamber'in sünnetinden geleceğini inşa edecek o ruhu yakalamak zorunda olduğunu dile getirdi.

İslam dünyasındaki eğitim sorununa da dikkat çeken Görmez, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Eğer bizim Müslümanlığımız en büyük cahiliye adeti olarak kabul edilen ırkçılığı ortadan kaldırmıyorsa, eğer sünnet anlayışımız mezhepçiliği, fırkacılığı ortadan kaldırmıyorsa, bizim Peygamber yolu anlayışımız, İslam dünyasında zulmü ve zalimliği, diktatörlüğü ortadan kaldırmıyorsa, eğer ilim ve medeniyet coğrafyası olan İslam dünyası zulüm ve mazlumiyet coğrafyasına dönüşüyorsa, eğer savaş, katliam, işgal, ölüm, fakirlik, açlık, kıtlık, mahrumiyet, terör, cehalet, cahillik, bütün bunlar ortadan kalkmıyorsa demek ki bizim yeniden Peygamber yolu üzerinde, sünnet üzerinde düşünmek gibi bir mecburiyetimiz var. Resulu Ekrem'in hadisleri bize emanet edilmiş büyük bir hazinedir. Her bir söz yolumuzu aydınlatıyor."

60'ı aşkın ülkeden yaklaşık bin 200 din alimi, akademisyen ve kanaat önderinin katıldığı ve çeşitli sunumların yapıldığı sempozyum yarın sona erecek.

- GAZİANTEP

Kaynak: AA / Yerel

Diyanet İşleri Başkanlığı Mehmet Görmez Şehitkamil Yerel Haberler

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Erdoğan'ın restinin ardından bakanlık harekete geçti! CHP'li belediyelerden prim borçları tahsil edilecek

Erdoğan'ın restinin ardından bakanlık harekete geçti! CHP'li belediyelerden prim borçları tahsil edilecek

Soğukkanlılığı pes dedirtti! Bingöl'de 2 kişinin can verdiği vahşette yeni görüntüler

Soğukkanlılığı pes dedirtti! Bingöl'de 2 kişinin can verdiği vahşette yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Galatasaray Lecce maçı CANLI izle! (HD) 24 Temmuz Galatasaray Lecce maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Spor Smart CANLI izle! (GALATASARAY LECCE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 24 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Galatasaray Lecce Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Galatasaray Lecce maçı ilk 11'i! Galatasaray'ın Lecce maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Güncel UEFA ülke puanı sıralaması! Türkiye kaçıncı sırada ve kaç puanda? Ankara otobüs ücretleri ne kadar oldu? Ankara EGO otobüs, minibüs, metro ücretleri ne kadar? Beşiktaş Bandırmaspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) BJK Bandırmaspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Beşiktaş Bandırmaspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Beşiktaş Bandırmaspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Beşiktaş Bandırmaspor maçı CANLI izle! (HD) 24 Temmuz Beşiktaş Bandırmaspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? 24-25 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 24-25 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Pendik, Sancaktepe, Kartal 24-25 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bornova, Kemalpaşa 24-25 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 24-25 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi!
'El sıkışma polemiği' alevleniyor! Özgür Özel: Kemal bey hiçbir zaman birinci partinin lideri olamadı

"El sıkışma polemiği" alevleniyor! Özgür Özel: Kemal bey hiçbir zaman birinci partinin lideri olamadı

title