Sosyal Medya Uzmanı H.Gökhan Karaçavuş Sosyal Medya Kanallarında Yaşanan Taciz Vakalarına Karşı Uyardı

Sosyal Medya Uzmanı H.Gökhan Karaçavuş Sosyal Medya Kanallarında Yaşanan Taciz Vakalarına Karşı Uyardı

  İLANDIR
Haberler.com - Haberler | Advertorial

Günümüzde akıllı telefon kullanma yaşı ilkokula kadar düşmüş durumda. Ülkemizde sosyal medya kanallarını aktif olarak kullanma oranı ise nüfusun %60'ını oluşturuyor.

Her gün milyonlarca paylaşım yapılan ve insanların sanal olarak sosyalleştiği sosyal medya kanallarında taciz olayları oldukça fazla yaşanmakta ve yaşanan olayların sayısı da ne yazık ki giderek artmaktadır.

Sosyal medya uzmanı H.Gökhan Karaçavuş sosyal medya kanallarında yaşanan taciz vakalarından korunmak ve gerekli tedbirlerin alınması adına çok önemli tavsiyelerde bulundu.

H.Gökhan Karaçavuş'un yaptığı açıklamalar ise şöyle:

" Sosyal medya kanallarında yaşanan taciz olayları ne yazık ki her geçen gün artıyor ve taciz vakalarına baktığımız zaman tacize uğrayan bireylerin yaşlarının oldukça düştüğünü görüyoruz. Çocuklarımızı sosyal medyada tacizden korumak adına öncelikli olarak onları bu konuda bilgilendirmeli ve sanal arkadaşlar edinmemeleri konusunda uyarmamız gerekiyor. Çocuklarımızın paylaşımlarını ve arkadaşlarını sıkı bir şekilde takip etmek oldukça önemli bir noktadır. Bunun yanı sıra çocuklarımızın sosyal medya hesapları bizim kontrolümüzde ve denetimimizde olmalı, özellikle tanımadığı kişilerle bağlantı kurmaları konusunda dikkatli bir takip yapılmalıdır. Kendi hesaplarımızda taciz olayları ile karşı karşıya kalmamak için kişisel ayarlarımızı özelleştirmeli ve herkese açık erişimleri kapatarak tanımadığımız kişilerden gelebilecek tacizlere karşı korunabiliriz."

Yaşanan taciz vakaları karşısında yapılması gerekenleri ise H.Gökhan Karaçavuş şöyle özetliyor:

"Herhangi bir sözlü veya görsel tacizle karşılaştığımız zaman yapmamız gereken ilk şey tacizde bulunan hesabı bulunduğunuz sosyal medya kanalına şikâyet etmek. Gerekli yönlendirmelerle kısa sürede bu hesabı şikâyet edebilir ve hesabın kapanmasını sağlayabilirsiniz. Sosyal medya kanalları taciz vakaları konusunda oldukça hassas davranıyor ve talepleri kısa sürede değerlendirmeye alarak hesaplarla ilgili gereken işlemleri başlatıyor. Eğer tacizi gerçekleştiren sosyal medya hesaplarının açık isimleri bulunuyor ve kimlikleri açık bir şekilde belliyse savcılığa da bu konuda başvuruda bulunarak şikâyetçi olabilir ve şahsınıza yapılan tacizi yasal ortama taşıyarak hakkınızı arayabilirsiniz. Ancak genel olarak baktığımızda taciz olayları genellikle anonim hesaplardan gerçekleşmektedir ve tacizci hesapların kimlikleri açık bir biçimde belli değildir. Bu yüzden bu hesapları doğrudan ekran görüntüleri ve tacizci mesajları ile sosyal medya kanalına şikâyet etmek ve bireysel güvenlik unsurlarını yerine getirmek daha yerinde bir davranış olacaktır."

Manşet Haberler

title