Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı Onaylandı

Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı Onaylandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Reform Tasarısı'nın, Kayıt Dışındakilerin Kayıt Altına Alınmasına Katkı Sağlayacağını Vurguladı.

Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı Onaylandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Reform Tasarısı'nın, kayıt dışındakilerin kayıt altına alınmasına katkı sağlayacağını vurguladı. Çelik, tasarının yasalaşması için IMF'nin herhangi bir baskısının söz konusu olmadığını vurguladı.

Sosyal Sigortalar Kanunu ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın, tali komisyon olarak TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda geneli üzerindeki görüşmeler tamamlandı. AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl başkanlığındaki toplantıya çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı. Komisyon Başkanı Erdöl, görüşmelerde sivil toplum örgütleri temsilcilerine de söz verdi. 18 sivil toplum kuruluşu

temsilcisi, tasarı ile ilgili görüşlerini aktardı ve değişiklik önerilerini sundu.

Tasarının tümü üzerindeki görüşmelerde söz alan CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, gazetecilerin 30 yıl önce büyük güçlüklerle bir hak elde ettiklerine işaret etti ve bugün gazetecilerin 30 yıl öncesinden çok daha zor koşullarda çalıştıklarını söyledi. Bingöl, böyle bir yıpranmışlığın içinde olan basın mensuplarının fiili hizmet zammı dışında bırakılmasını eleştirdi. CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan ise, eski milletvekillerinin büyük bölümünün hiç geliri olmadığını, buna karşın ayda 800 YTL civarında

prim ödediğini hatırlatarak bu uygulamanın kaldırılmasını istedi. AK Parti Çorum Milletvekili Agah Kafkas da, gazetecilerin 30 yıllık birikimleri olan yıpranma hakkına sahip çıkılması gerektiğini belirterek, kazanılmış haklarını kaybetmemeleri konusunda gazetecilere yardımcı olunması gerektiğini ifade etti.

Görüşmelerin sonunda eleştirileri cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, eczanelerin alacaklarının bankaya yatırıldığını ifade etti. Mükemmel bir yasa yapmayı amaçladıklarını ifade eden Çelik, bu nedenle bütün görüş ve önerileri değerlendireceklerini bildirdi. Tasarının IMF'nin baskısı nedeniyle hızla çıkarılmaya çalışılmasının söz konusu olmadığını vurgulayan Çelik, "Bu tasarı, Türkiye'nin ekonomik kredibilitesi açısından önemlidir" diye konuştu. Tasarıda bütün vatandaşların genel

sağlık sigortası kapsamına alınmasının öngörüldüğüne işaret eden Çelik, sisteme giren herkesin ne yaptığı ve ne işle uğraştığının ortaya çıkacağını, bunun kayıt dışındakileri kayıt altına alma konusunda önemli kolaylık sağlayacağını vurguladı.

Tasarının tümü üzerindeki görüşmelere ilişkin hazırlanacak rapor, esas komisyon olan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderilmek üzere Meclis Başkanlığı'na sunulacak.

(ZÇ-OK-Y)

Kaynak: İHA