Soredir Kilisesi Onarılmayı Bekliyor

Soredir Kilisesi Onarılmayı Bekliyor

Van'ın Başkale İlçesinde Bulunan Soredir Kilisesi Onarılmayı Bekliyor.

Soredir Kilisesi Onarılmayı Bekliyor

Van'ın Başkale ilçesinde bulunan Soredir Kilisesi onarılmayı bekliyor.

Yanal köyünde bulunan ve bin 500'lü yıllarında inşa edildiği tahmin edilen kilisenin dış cephesindeki kemer taşları tek tek yerinden çıkıyor. Günümüze kadar gelen ve özel bir mimari yapıya sahip olan kilise, köylü çocukların oyun alanı oldu. Köylüler, bu yıkık haline rağmen her ay onlarca turistin kiliseye ziyarete geldiğini belirtti. Kilisenin sezon başlamadan onarılarak turizme kazandırılmasını da isteyen köylüler, "Burası bir an önce onarılıp, turizme kazandırılmalıdır. Kilise onarıldığı takdirde hem bölgeye gelecek turistlerin sayısı artacak hem de ekonomik açıdan bir canlılık yaşanacak" dedi.

Kültür ve Turizm Müdürü İzzet Kütükoğlu ise bölgede Soredir Kilisesi gibi bir çok kilise, cami, köprü ve kalenin bulunduğunu belirterek, kaynak yetersizliğinden bu tarihi yerleri onaramadıklarını ifade etti. Kütükoğlu, "Van tarihi eserlerle doludur. Ayrılan kaynaklarla bunların tümünü onarmak mümkün değildir. Şimdi Van ve Hoşap kalelerini onarıyoruz. Mevcut tarihi ve ören yerlerin onarımı 3-5 yılda yapılacak gibi değildir" diye konuştu.

Soredir Kilisesi'nin gündemlerinde bulunduğunu ve koruma altında olan bir yer olduğunu da ifade eden Kütükoğlu, ödenek sağlandığı takdirde restorasyonunun yapılacağını söyledi.

(ŞA-AK-MEF-Y)

Kaynak: İHA