Soprano Leyla Gencer'in Külleri Uçakla Türkiye'ye Getirildi

Soprano Leyla Gencer'in Külleri Uçakla Türkiye'ye Getirildi

İtalya'da Solunum ve Kalp Yetmezliğinden Ölen ve Cenazesi Yakılan Ünlü Soprano Leyla Gencer'in (82) Külleri Uçakla Türkiye'ye Getirildi.

Soprano Leyla Gencer'in Külleri Uçakla Türkiye'ye Getirildi

İtalya'da solunum ve kalp yetmezliğinden ölen ve cenazesi yakılan ünlü soprano Leyla Gencer'in (82) külleri uçakla Türkiye'ye getirildi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdürü Görgün Taner'in getirdiği küller, uçağın kabin bölümünde özel bir muhafaza içinde taşındı. Taner, Gencer'in sanat sever dostlarını yarınki törene beklediklerini belirtti. 'La Diva Turca' olarak tanınan sanatçının külleri, Atatürk Havalimanı'ndan Atatürk Kültür Merkezi'ne götürüldü. Burada Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da bulunacağı kalabalık, sanatçı için saygı duruşunda bulunacak.

10 Mayıs'ta ölen Gencer için ilk olarak Milano'daki San Babila Kilisesi'nde tören düzenlendi. Vasiyeti gereği da dün krematoryumda cesedi yakıldı. Leyla Gencer'in külleri ise İstanbul Boğazı'na dökülmek üzere bu gece saat 21.30'da İstanbul'a getirildi.

Küllerin tekneden denize dökülmesi için, yarın saat 12.00'de, Dolmabahçe Sarayı ile camii arasında kalan halka açık alanda klasik müzik eşliğinde bir tören daha yapılacak.

Kaynak: CHA