Sonuncu İlin Birincileri

Sonuncu İlin Birincileri

Yıllardır ÖSS ve Oks'de Son Sırada Yer Alan Hakkâri'de Türkiye Sıralamasına Giren 2 Öğrenci, Aileleri, Öğretmenleri ve Arkadaşlarının Gururu Oldu.

Sonuncu İlin Birincileri

Yıllardır ÖSS ve OKS'de son sırada yer alan Hakkâri'de Türkiye sıralamasına giren 2 öğrenci, aileleri, öğretmenleri ve arkadaşlarının gururu oldu.

Oto kaportacılığı yapan bir babanın oğlu olan Rıdvan Uçar, Eşit Ağırlık Eşit Ağırlık- 2'den (EA-2) 350.875 puan alarak Hakkari’nin birincisi, Türkiye sıralamasında 1437'nci olurken, Köyde çiftçilik yaparak geçimini sağlayan babanın oğlu olan İskender Çoruh ise yine aynı puan türünde 348.657 alarak 1774'üncü oldu. Uçar Tıp, Çoruh ise hukuk okumak istediklerini söyledi.

ÖSS'de bir türlü başarı düzeyini yükseltemeyen Hakkari, bu yıl da ancak ferdi başarılarda ön plana çıkabildi. Babasının maddi durumunun kötü olması nedeniyle Yüksekova Kanıt Dershanesi'nce ücretsiz eğitim alan Yüksekova Lisesi Öğrencisi Rıdvan Uçar, genel sıralamada sonuncu olan Hakkari'nin birincisi olmayı başardı. EA-2’den 350.875 puan alan Rıdvan Uçar, Hakkâri birincisi Türkiye'de ise 1437'nci oldu. Oto kaportacılığı yapan 5 çocuk babası Cevdet Uçar’ın ilk çocuğu Rıdvan Uçar, başarısını düzenli çalışmaya borçlu olduğunu söyledi. Hakkâri'nin yine sonuncu olması nedeniyle başarısının mutluluğunu yeteri kadar yaşamadığını anlatan Uçar, “Her yıl sonuncu oluyoruz. Bu da bizleri ve çalışmalarımızı olumsuz yönde etkiliyor. arkadaşlarım internet kafelerde ‘chat’ yaparken, ben ders çalıştım. Hacettepe Tıp Fakültesi'ni okumak istiyorum” dedi.

Yüksekova'ya 40 kilometre uzaklıkta bulunan Yeşiltaş Köyü’nde çiftçilik yaparak geçimini sağlayan Çoruh ailesinin 2 çocuğu ise başarıları ile biri il ikincisi, diğeri de sıralamaya girmese de aldığı puanla ailesinin, arkadaşlarının ve öğretmenlerinin gururu oldu. Rıdvan Uçar'dan sonra il ikincisi olan çiftçi babanın 9 çocuğundan biri olan İskender Çoruh, EA-2'de 348.657 puan alarak Türkiye sıralamasında 1774'üncü oldu. Kardeşi Necmettin Çoruh da 339.569 puan aldı. Yoksul aile çocukları oldukları için yine Kanıt Dershanesi’nin sağladığı imkanla eğitim alan Çoruh kardeşlerin hedefi ise Ankara Hukuk Fakültesi'ne girmek. Aldığı puanla büyük mutluluk yaşayan İskender Çoruh, köyde oturduklarını belirterek, “9 kardeşimden 7'si okuyor. 55 kişilik sınıflarda okuduk. Fırsat eşitsizliği var. batıdakiler 30 kişilik sınıflara gidiyor. Ailem bana güvendi, ben de bu güveni boşa çıkarmadım” diye konuştu.

Hakkari birincisi, hem de gösterdiği ferdi başarıyla Türkiye sıralamasına giren Rıdvan Uçar’ın babası Cevdet Uçar ise, başarılı olan ve TIP okumayı düşünen oğluyla gurur duyuyor. Çocuğundan böyle bir başarı beklediğini anlatan Uçar, “Devlet artık buralara da iyi öğretmen göndermeli. Gelen öğretmenler, sanki askerler gibi gün sayıyor. Bu da bizleri üzüyor. Yerli öğretmenlerin biraz daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Eğitimin kalitesinin artırılmasını istiyoruz” dedi. 9 çocuk babası İsmail Çoruh da çocuklarının akılı olduğunu ve onlarla gurur duyduğunu belirterek, “Kazanacaklarını biliyordum. Çok yokluk çektik. Onları fakirlikle büyüttüm. Allah'a şükür, ilimiz sonuncu olsa da çocuklarım başarılı oldu. Televizyonlarda görüyoruz. Başka iller bu şekilde her yıl sonuncu olsaydı. İldeki tüm mili eğitim müdürleri istifa ederdi. Ama Hakkâri'de değişen bir şey yok” diye konuştu.