Sonucu Hangi Anket Şirketi Bildi?

Sonucu Hangi Anket Şirketi Bildi?

12 Haziran'a kısa süre kala açıklanan anketlere göre üç şirket sonuçları doğru bildi.

Sonucu Hangi Anket Şirketi Bildi?

Türkiye 24. dönem milletvekili seçimlerini yaptı. AK Parti sandıktan yüzde 50 oyla üstün çıkarken, CHP ise hedeflediğinin altında bir oranla yüzde 26'larda kaldı. Sürprizi ise baraj altında kalacağı öne sürülen MHP ile BDP'li Bağımsızlar yaptı.

Seçim sonuçlarına ilişkin en yakın tahmini yapan şirketler ise, Referandum sonuçlarını da 0.4'lük sapma ile bilen ANDY-AR, CHP'ye yakınlığı ile bilinen Hakan Bayrakçı'nın şirketi SONAR ve AK Parti için araştırma yapan ANAR oldu.

Seçimlere kısa süre kala şirketlerin açıkladığı son anketler şöyle idi:12 Haziran'a kısa süre kalan seçim sonuçlarına ilişkin tahminlerde bulunan araştırma şirketlerinin bir çoğu ise yanıldı. MHP'yi barajın sınırında gösteren ANDY-AR, AK Parti, CHP ve Bağımsızların oylarını yakın oranda tahmin ederken, SONAR ise Bağımsızlar yanılttı. AK Parti'ye yaptığı araştırmalarla ön plana çıkan ANAR ise AK Parti'nin oranını tahminde yanıldı.

2007 seçimlerinde doğru tahminleriyle dikkat çeken Tarhan Erdem'in şirketi KONDA ile seçim sürecinde CHP'yi 30'larda, AK Parti'yi 45 ve üstü aralıklarında gösteren A&G Araştırma Şirketi'nin Başkanı Adil Gür'ün tahminleri bu sefer tutmadı.