Son Düşman Askerinin Gelibolu'dan Çekilişi Sanata Yansıdı

Son Düşman Askerinin Gelibolu'dan Çekilişi Sanata Yansıdı

15.12.2012 12:40 | Son Güncelleme: 15.12.2012 12:40
Son Düşman Askerinin Gelibolu'dan Çekilişi Sanata Yansıdı

Fikriye Susam Uyar - Ressam Hakan Daloğlu, son düşman askerinin Gelibolu Yarımadası'ndan çekilişini, gravür ve tuvale yansıttı.

Fikriye Susam Uyar - Ressam Hakan Daloğlu, son düşman askerinin Gelibolu Yarımadası'ndan çekilişini, gravür ve tuvale yansıttı.

Daloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yılı aşkın süredir Çanakkale Savaşları üzerine çalışmalar yaptığını belirterek, açtığı serginin konusunun da Çanakkale Cephesi'nde 9 Ocak 1916 tarihinde düşmanın Gelibolu'yu tahliye etmesi olduğunu söyledi.

Tahliyenin, boşaltma ya da boş duruma getirme eylemi olarak, askeri anlamda harp içerisinde "artık yapılacak hiçbir şey kalmamışsa en son çare" anlamı taşıdığını ifade eden Daloğlu, bu anlamda tahliyenin, adeta oyun sahneleri gibi tiyatral biçimde planlanmış askeri bir aldatmaca olduğunu dile getirdi.

Bu konuda, gravür, mürekkep çalışmaları, desenler, akrilik ve yağlı boya çalışmalarla yapılan eserlerinin bulunduğunu, sadece yağlı boya üzerine değil birçok noktada biçim denemelerine giriştiğini ifade eden Daloğlu, Çanakkale Savaşları'nı resimleriyle anlattığını, daha önce de Nusret Mayın Gemisi'ni konu alan bir çalışma yaptığını anımsattı.

Çanakkale Kara Savaşları ile ilgili birkaç büyük tablo boyadığını, ardından 9 Ocak 1916 tahliyesini dokümantasyon sergisi olarak Çanakkale Deniz Müzesi'nde açtığını belirten Daloğlu, Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı kapsamında da çalışmalarının devam edeceğini bildirdi. Daloğlu, şunları kaydetti:

"2014, 1. Dünya Savaşı'nın anılacağı bir yıl olacak. Bu kapsamda 1. Dünya Savaşı'nın bir cephesi olarak Çanakkale Cephesi'nin de anılabileceği düşüncesindeyim. 2015 yılında da Çanakkale Savaşları'nın 100. yılında da büyük bir sergiyle bunu kutlamayı, onamayı, anmayı ve altını çizerek bu tarihi gerçeği estetik boyutta vurgulamak istiyorum."

-Gelibolu'nun Tahliyesi-

Çanakkale Savaşları'nı bir tarihçi kadar olmasa da estetik boyutta dile getirmeye çalıştığını, bu savaşları, hamasetten, hurafelerden, derin göz yaşlarından ve duygu selinden hariç, aklın yolunda bir duygu aktarımına gitmeyi tercih ettiğini vurgulayan Daloğlu, Gelibolu'nun Tahliyesi'ni şöyle anlattı:

"Tiyatral düzenli bir terk ediş... Kum torbalarının içini doldurup üzerine asker kıyafeti giydirmek, düzenekli su mataralarından dolan sularla tetiklerin çekildiği otomatik patlamaya uyarlanmış tüfekler, soba borularından yapılmış top imitasyonları, yerde yakılmış ateşler, sanki siperler hala doluymuş gibi terk edilmiş. Işıkları yanık bırakılan hastane çadırları, geri çekilme sırasında taşlık alanda çıkartılacak sesleri önlemek için ayaklarına battaniye sermeler... Bu sessiz sedasız gidişleri, sabahleyin tekrar filikalarla destek kuvvetlerinin sevkıyat yanılsamalarını, tarihin en büyük blöfü gibi Avustralya gazetelerine çıkan yazılarıyla beraber düşündüğümüzde, batının saldırısının planlı olmadığını ancak geri çekilirken çok planlı, aklı ve sağduyusunu kullanarak geri çekildiğini görüyoruz. Bu geri çekilme gerçek bir tiyatral görünümü sergilemektedir. Bu tiyatral yanılsamaları bir sanatçı olarak düşündüğünüzde, tahliye gerçeğinin tarihi bir olgu olarak, Karnaval Tabloları'nın ve savaşın felaketlerinin bir ustası olan Goya'nın Tabloları gibi fantastik ve kara romantik detaylara sahip olduğunu kolaylıkla fark edebiliriz. Dolayısıyla Çanakkale Savaşları'nın resimlendirilmesinde böylesi bir tiyatral atmosferin estetik boyuta dönüştürülmesi, çok daha uygun bir esin ve formlaştırma gücüne sahipti."

Çanakkale Savaşları ile ilgili ilk resim sergisini kentte açtığını belirten Daloğlu, "Fakat Çanakkale Savaşları sergisini Çanakkale'de açmak, dostlarla hep beraber yine bir sergi yapmaktan öteye gidemiyor. Dolayısıyla Çanakkale'yi, Çanakkale dışında duyurmanın önemli olduğuna karar verdim" şeklinde konuştu.

Bu konudaki 38 eserden oluşan "Gelibolu'nun Tahliyesi" adlı sergi, İstanbul'daki bir sanat galerisinde 29 Aralık'a kadar görülebilecek.

Yayıncı: İrfan Cemiloğlu - ÇANAKKALE

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Son Düşman Askerinin Gelibolu'dan Çekilişi Sanata Yansıdı - Çanakkale
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.9.2020 22:27:48. #1.15#
title