Yangınlar sabotaj mı? Orman yangınları sabotaj mı? Datça'dan gelen görüntü sabotaj iddialarını kuvvetlendirdi! - Haberler
Haberi Paylaş

Yangınlar sabotaj mı? Orman yangınları sabotaj mı? Datça'dan gelen görüntü sabotaj iddialarını kuvvetlendirdi!

Haberler.com - Haberler | Gündem

Türkiye'de peş peşe gerçekleşen orman yangınlarının ardından, en çok merak edilen konu yangınların çıkış nedenleri oldu. Vatandaşlar yangının çıkışı ile ilgili nedenleri araştırırken "Yangınlar sabotaj mı? Orman yangınları sabotaj mı?" gibi soruların cevaplarını araştırmakta. Peki, Yangınlar sabotaj mı? Orman yangınları sabotaj mı? Datça'dan gelen görüntü sabotaj iddialarını kuvvetlendirdi!

Türkiye'de birçok yerde yaşanan, can ve mal kaybına sebep olan yangınlar ülke gündeminde yer almaya devam ediyor. Vatandaşlar tarafından yangın aramaları yapılırken en çok merak edile konu ise yangınların sabotaj olup, olmadığı konusu oldu. Yangınların eş zamanlı olarak başlaması akıllar "orman yangınları sabotaj mı?" sorusunu getirirken, internette en çok aratılan "Yangınlar sabotaj mı? Orman yangınları sabotaj mı?" soruları oldu. Datça'dan gelen görüntüler sabotaj iddialarını kuvvetlendirdi. Yetkililer tarafından soruşturmalar devam etmekte. İşte sabotaj iddialarıyla ilgili detaylı bilgiler haberimizde...

ORMAN YANGINLARI SABOTAJ MI?

Yetkililer birçok bölgeyi küle çeviren yangınlarda sabotaj ihtimali üzerinde durduklarını da ifade ederken, Muğla'nın Datça ilçesinden gelen bir görüntü sosyal medyada gündem oldu. Makilik arazide seyir halindeki gençler, her beş on metre aralıklarla çamların altına serpiştirilmiş, sıkıştırılmış baruttan yapılan güneşle parlayabilecek torpillerden buldu. Ortaya çıkan görüntüler yangınlarda sabotaj iddialarınının ardından, çocukların, yangın çıkarmak için değil oyun amacıyla torpilleri bölgeye götürdükleri ortaya çıktı

TORPİLLERİ OYUN AMACIYLA BÖLGEYE GÖTÜRMÜŞLER

İfadelerde çocukların, yangın çıkarmak için değil oyun amacıyla torpilleri bölgeye götürdükleri ortaya çıktı. Çocuklar, jandarmadaki işlemlerinin ardından ailelerine teslim edildi. Ayrıca çocukların aileleri bilgilendirilip, gerekli uyarılar yapıldı.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN SABOTAJ İDDİALARINA NE DEMİŞTİ?

Muhabirler, Cumhurbaşkanı'na ilk olarak ülkemizin farklı farklı noktalarında çıkan yangınları ve sabotaj iddiasını sordu. Erdoğan bu soruya karşılık, "Burada acaba herhangi bir suikast, bu tür şeyler var mı yok mu bunların üzerinde duruluyor. Soruşturmalar yoğun şekilde devam ediyor. Çalışmalar sonrası net bir şey açıklayabileceğiz. Boş verip geçilecek bir iş değil. Değişik mekanlarda hemen hemen aynı anda. Manavgat'ta başlayıp Marmaris, Bodrum kapsayacak şekilde süren bir yangın. " ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Bu bir milli bakış gerektiriyorsa, eğer bu ülke olarak, millet olarak birlikte karar vereceğimiz bir konuysa buna herkesin aynı istikamete bakışı gerekir. Bakıyoruz ki burada bile siyaset, spekülasyonlar, siyasi partilerin yaklaşım tarzları gerçekten üzüntü verici. Cumhurbaşkanı olarak bütün Bakan arkadaşlarımdan ilgili olanları bölgeye anında gönderdim. Bakan yardımcısı arkadaşlarımı anında göndermiş durumdayım. Bütün imkanlarımızı seferber ettik. Dünyada sayılı itfaiye örgütlerinden birine biz sahibiz."

THK'NIN ELİNDE RAHATÇA KULLANABİLECEĞİMİZ UÇAK FALAN YOK

"THK uçakları varmış da, neye göre söylüyorsun bunu? THK'nın elinde buralarda rahat kullanılabilecek uçak falan yok. Bunlar uyduruyorlar. Bugün itibarıyla uçak sayımız 5-6'ya çıktı. Rusya'dan Ukrayna'dan aldığımız uçaklar var. Azerbaycan da amfibik uçağını gönderecek. Bununla birlikte 6-7 uçak olacak. En verimli olanlar bu uçaklar."

OLUMLU İSTİKAMETTE BİR GELİŞME SÖZ KONUSU

"1800 arazöz, 2800 su tankeri, 2270 ilk müdahale aracı aktif şekilde çalışıyor. 660 dozer ve iş makinesi ve bir yangın tankı aktif olarak devrede. 10 bin 550 itfaiyeci aktif olarak burada görevde. 4 bin 110 teknik eleman yine bölgede çalışıyor. Bin 140 noktada mücadele aktif olarak devam ediyor. 28-30 Temmuz arasında 71 orman yangını çıkmış durumda, 57'si kontrol altına alındı. 14'ünün çalışmaları ise devam ediyor. Olumlu istikamette bir gelişme söz konusu. Bizim öğlen itibarıyla uçakların gelişi ile olumlu istikamete dönüyoruz. Bakanlarımız, bunun yanı sıra Başkavekilim Binali Yıldırım Bey, Süleyman Soylu Bey de bugün bölgeye geçti. Sel felaketinde nasıl kimseyi mağdur etmeyeceğimizi söyleyerek adımlarımızı attıysak, burada da evi yananlar hayvanları telef olanlarla ilgili hasar tespiti yapılacak. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Çevre Bakanlığımız çalışmalarını yapıp TOKİ ile birlikte evi yananların evlerini yeniden inşa edecek ve teslim edecek."

Yangınlar sabotaj mı? Orman yangınları sabotaj mı? Datça'dan gelen görüntü sabotaj iddialarını kuvvetlendirdi!
Haberler.com - Gündem