Son dakika: Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek'ten Fransa'ya tepki

Son dakika: Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek'ten Fransa'ya tepki

27.10.2020 15:41 | Son Güncelleme: 27.10.2020 16:05
Son dakika: Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek'ten Fransa'ya tepki

Bir son dakika haberine göre Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ifadeleri ve bazı Fransız yetkililerin İslam karşıtı uygulamalarıyla ilgili, "Hz. Muhammed'e saygı insanlığa ve medeniyete saygıdır.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ifadeleri ve bazı Fransız yetkililerin İslam karşıtı uygulamalarıyla ilgili, "Hz. Muhammed'e saygı insanlığa ve medeniyete saygıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Yaptığı yazılı açıklama ile Fransa'yı eleştiren Perinçek, İslam'a yönelik saygısızlıkları lanetledi.

Perinçek, "Bu küstahlığın Fransa'da devlet memurları tarafından sahnelenmesi, Fransa yöneticilerini sorumlu kılmaktadır." ifadelerini kullanarak, Hz. Muhammed'in büyük İslam dünyasının peygamberi olmasının ötesinde, insanlık tarihinde çığır açan büyük bir medeniyet devriminin önderi olduğunu kaydetti.

İslam devriminin devlet yönetiminde, ticarette, denizcilikte, felsefede, bilimde, sanatta, teknolojide, mimarlıkta, sağlıkta, şehircilikte batı medeniyetine büyük bir miras bıraktığına dikkati çeken Perinçek şöyle devam etti:

"Hz. Muhammed'in öğrencileri olan İbn-i Tufeyli'ler, Ebu Teymiyye'ler, El Kındi'ler, Feridüddin Attar'lar, El Cabir'ler, Razi'ler, El Harezmi'ler, İbn-i Sina'lar, İbn Rüşd'ler, Hafız'lar, Cami'ler, Biruni'ler, Firdevsi'ler, Kaşgarlı Mahmut'lar, Nizamülmülk'ler, İbn Haldun'lar, Batı biliminin öğretmenleri olmuşlardır. Cebir, kimya, logaritma gibi bilim disiplinleri, isimlerini Müslüman alimlerinden almıştır.

Goethe, Marx, Engels, Tolstoy gibi batının büyük düşünür ve sanatçıları, Hz. Muhammed'in eşsiz kişiliğine duydukları saygıyı güçlü ifadelerle dile getirmişlerdir."

Perinçek, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a ABD'nin poplarını değil, 20. yüzyılın büyük Fransız besteci Debussy'nin Arabesque'lerini dinlemesi tavsiyesinde bulunarak, "O zaman umulur ki, İslam medeniyetinin değerini Debussy'nin nağmelerinden anlayabilir." ifadesini kullandı.

16. yüzyılda Mozart dahil, Türk Marşı olmayan Avrupalı bestecinin bulunmadığını vurgulayan Perinçek şunları kaydetti:

"Hz. Muhammed, insanlığın büyük değeridir. Ona saygısızlık, insanlığa ve medeniyete dil uzatmaktır.

Hz. Muhammed, öyle bir medeniyet kurmuştur ki, orada Musevilik ve Hristiyanlık da saygın bir yere sahiptir. Bugün İslam dünyasında yüzbinlerce insanın adı, İsa'dır, Meryem'dir, Musa'dır. Başta Fransa olmak üzere Avrupa'da milyonlarca Müslüman yaşıyor. Avrupa'nın devlet adamları ülkelerinde barış ve istikrar istiyorlarsa, Müslümanların şeref ve haysiyetine dikkat etmek, onların değerlerine saygılı olmak durumundadırlar."

Kaynak: Anadolu Ajansı / Buket Güven

Manşet

Haberler

Politika

Son Dakika Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP'li vekilin TSK'yı hedef alan sözlerine sert tepki: Ordumuza iftira atılmasına izin veremeyiz - HaberSon dakika haberleri! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi: (1) - HaberSon Dakika: Türkiye'de 30 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 188 kişi vefat etti, 31 bin 219 yeni vaka tespit edildi - HaberlerCumhurbaşkanı Erdoğan: Katar ile yapılan anlaşma ile ilgili açıklama - HaberSon dakika politika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Katar ile yapılan anlaşma) Bu anlaşmadan sonra Türkiye Varlık Fonu'nun Borsa İstanbul'daki payı yüzde 80,6'dır, yani 1 yıl... - HaberCumhurbaşkanı Erdoğan: "Ey bu CHP'nin başındaki zat, senin milletvekilin kalkacak benim silahlı kuvvetlerime bu denli hakaret edecek, edepsizce... - HaberSon dakika haber | Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bir milletvekilinin pervasızca tekrarladığı TSK'yı hedef alan bühtan bu zihniyetin başlı başına milli güvenlik meselesi... - HaberSon dakika haberleri | Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Buldukları her fırsatta Türkiye'yi yabancılara şikayet ediyor, yatırımcılara 'ülkeye gelmeyin' mesajı veriyorlar." - HaberSon dakika gündem: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na tepki - HaberSon Dakika: Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak - HaberlerMAK Danışmanlık son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı yalnızca 3 parti geçebiliyor - Haberİddialar ortalığı karıştırdı! CHP "Sarıgül'ün partisinden uzak durun" talimatı verdi mi? - Haber
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Son dakika: Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek'ten Fransa'ya tepki - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.11.2020 21:28:34. #1.14#
title