Türk Yetkililer, Suudi Arabistan Başkonsolosu'nun Konutunun Bahçesine Girdi

Türk Yetkililer, Suudi Arabistan Başkonsolosu'nun Konutunun Bahçesine Girdi

Türk yetkililer, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturması kapsamında, Suudi Arabistan'a giden Suudi Başkonsolos Uteybi'nin konutunun bahçesinde inceleme yapıyor.

2 Ekim'de sırra kadem basan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili gündeme gelen Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi'nin konutunun bahçesinde Türk yetkililer tarafından inceleme yapıldı. Öte yandan başkonsolosluk konutunda arama yapılacağıyla ilgili haberlerin ardından Muhammed Uteybi, ülkesine döndü.

TARİFELİ UÇAKLA TÜRKİYE'Yİ TERK ETTİ

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi Türkiye'den ayrıldı. Uteybi'nin saat 17.00'da Atatürk Havalimanı'ndan kalkan Suudi Arabistan Havayolları'na ait uçakla Riyad'a gittiği öğrenildi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU 'GİTMEK İSTERSE GİDEBİLİR' DEMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili bir soru üzerine, "Suudi Arabistan'ın herhangi bir diplomatı ülkesine gitmek isterse gidebilir, bir kısıtlama yok. Epeyce bir çabadan ve zamandan sonra başsavcılık, uzmanlarla birlikte büyükelçilik binasına girdiler. Dün gece sabah 05:00 gibi çalışmalarını burada tamamladılar. Bugün itibariyle de başkonsolosun rezidansı ve araçlar dahil yine soruşturmalar devam edecektir. Amacımız bellidir. Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda kaybolan Kaşıkçı'nın akıbetini öğrenmek, açıklığa kavuşturmak durumundayız. Tüm dünya merak ediyor. Ortada bir can var" diye konuşmuştu.

KAŞIKÇI'NIN AKIBETİ?

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Cemal Kaşıkçı'dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.