Türkiye ile ABD Arasında Yapılan Anlaşmadan Sonra, Türk Ordusu Menbiç'te

Türkiye ile ABD Arasında Yapılan Anlaşmadan Sonra, Türk Ordusu Menbiç'te

Ankara ile Washinton arasında yapılan anlaşmadan sonra Menbiç kırsalına giriş yapan Mehmetçik, ABD birlikleriyle birlikte bölgede ortak devriyeye başladı.

Türkiye-ABD anlaşması sonunda sonuç verdi. Türk ve Amerikan askerleri, Menbiç Kırsalında ortak devriyeye başladı.

TÜRK ORDUSU MÜNBİÇ KIRSALINA GİRİŞ YAPTI

Ankara ile Washinton arasında yapılan anlaşmadan sonra, Türk ordusu Menbiç kırsalına giriş yaptı. Sacur nehri hattında konuşlanan Türk askerleri, ABD birlikleriyle birlikte bölgede ortak devriyeye başladı.

ERDOĞAN, SAMSUN MİTİNGİNDE DUYURDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun mitinginde yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Münbiç'te devriye gezmeye başladığını duyurdu.

YILDIRIM: ASKERİMİZ MÜNBİÇ'TE GÖREVE BAŞLADI

Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün itibariyle askerimiz Münbiç'te de göreve başladı. Oradan da bu terör unsurlarını temizlemek için gereken çalışmaları Amerika ile birlikte yapıyorlar" dedi.

ÇAVUŞOĞLU: MENBİÇ İÇİNE DE GİRECEĞİZ

ABD ile belirlenen yol haritasının uygulanmaya başlandığını söyleyen Çavuşoğlu, "Şu anda Münbiç içinde değiller ama Menbiç içine de gireceğiz. Bu yol haritasını burada uygularız daha sonra diğer şehirlere geçeriz. Amacımız YPG'yi bu bölgelerden çıkarmaktır. Buraları kimlerin yöneteceğine dair beraber çalışacağız. Hayırlı olsun, hareketlilik başladı. Bizim askerlerimiz yola çıktığı zaman arkası da gelir. Menbiç en kısa zamanda PKK ve YPG'den de temizlenir." şeklinde konuştu.

TSK'DAN AÇIKLAMA

TSK'dan yapılan açıklamada ise, "Daha önce mutabık kalınmış Münbiç Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Münbiç arasında kalan hatta TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

HER ŞEY ÇAVUŞOĞLU'NUN ZİYARETİYLE BAŞLADI

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ile varılan anlaşma gereği YPG'li teröristlerin silahlarını bırakarak Münbiç'ten çekileceklerini, Türk ve ABD güçlerinin bölgede ortak devriye görevi yapacaklarını duyurmuştu.

Münbiç terör örgütü YPG/PYD tarafından bir diğer terör örgütü DEAŞ'tan alınmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat Kalkanı Harekatı'nın ardından Ankara-Washington hattında önemli gerilim noktalarından biri haline dönüşen bölgeyle ilgili nihai karar geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Washington'a yaptığı ziyaretin ardından alınmıştı.

TSK'dan 14 Haziran'da yapılan açıklamada ise Almanya'da ABD'li askeri yetkililerle yapılan toplantıyla ilgili bilgi paylaşılmış ve "Stuttgart'taki toplantıda Münbiç yol haritası konuşuldu. 12-13 Haziran'da Türk ve ABD'li askeri yetkililer görüştü. Stuttgart'taki görüşmede Münbiç yol haritası konusunda mutabık kalındı" denilmişti.