Trump'tan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Erdoğan'ın Sözleri Oldukça Sertti

Trump'tan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Erdoğan'ın Sözleri Oldukça Sertti

ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Trump, "Erdoğan'ın Suudi Arabistan'la ilgili açıklamaları oldukça sertti. Erdoğan'ın sözlerini soruşturma sonucunu gördükten sonra değerlendirebilirim." dedi.

ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün yaptığı konuşmasına ilişkin açıklama yaptı. Trump, "Erdoğan'ın Suudi Arabistan'la ilgili yaptığı açıklamaları oldukça sertti. Erdoğan'ın sözlerini soruşturma sonucunu gördükten sonra değerlendirebilirim. Ne yapacağımız noktasında kararı Kongreye bırakacağım ve umarım iki partinin de desteklediği bir karar olur" dedi.

"TARİHTE ÜZERİ ÖRTÜLEN EN KÖTÜ OLAY"

ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan'ın gazeteci Kaşıkçı olayını ele alma biçimi hakkında "tarihte üzeri örtülen en kötü olay" değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan'ın yaptığı açıklama şöyleydi:

"SUUDİ ARABİSTAN'DAN TÜM SORUMLULARI ORTAYA ÇIKARMALARINI BEKLİYORUZ"

Suudi Arabistan yönetiminden bundan sonra meselenin tüm sorumlularını ortaya çıkarmalarını ve hukuk üzerinde gereken cezalara çarptırılmalarını bekliyoruz. Planlı olduğuna dair güçlü emareler bulunuyor. Bu 15 kişi cinayet günü niçin İstanbul'da toplanmıştır? Bu kişiler kimden emir almışlardır? Başkonsolosluk binası günler sonra incelemeye açıldı? Cinayet ortadayken ondan tutarsız açıklamama niye yapıldı? Cesedi niçin hala ortada yok? Cesedin yerli işbirlikçiye verildiği ifadesi doğruysa, bu yerli işbirlikçi kimdir? Güvenlik ve istihbarat birimlerimizin elinde hadisenin planlı olduğuna işaret ediyor. Savcılıktaki soruşturma dosyasında yerlerini alacak.

"BÖYLE BİR SORUŞTURMANIN ADİL BİR HEYET TARAFINDAN YAPILMASI ÇOK ÖNEMLİ"

Hiç kimse bu sorular cevaplanmadan üzerinin kapatılacağını aklından bile geçirmesin. Böyle bir soruşturmanın adil bir heyet tarafından yapılması çok önemlidir. Diğer ülkelerdeki suç ortaklarının da soruşturmaya dahil edilmesi gerekiyor. Türkiye olarak takipçisi olacak kendi ve uluslararası hukukun yerine getirilmesini sağlayacağız.

"15 ARTI 3 KİŞİNİN YARGILANMASININ İSTANBUL'DA YAPILMASI TEKLİFİMDİR"

Bir çağrı yapıyorum; Suudi Arabistan Kralı başta olmak üzere üst yönetimedir. Olay İstanbul'da olmuştur. Bu 15 artı 3 kişinin yargılanmasının İstanbul'da yapılması teklifimdir. Takdir kendilerinin, bu benim teklifim.