Merkez Bankasının Sözlü Müdahalesi Sonrası Dolar Düşüşe Geçti

Merkez Bankasının Sözlü Müdahalesi Sonrası Dolar Düşüşe Geçti

Üst üste tarihi rekorlar kıran dolar 4,50'yi geçince Merkez Bankasından dövize sözlü müdahale geldi. Müdahalenin ardından dolar 4,42 liraya geriledi.

Üst üste tarihi rekorlar kıran dolar 4,50 seviyesini geçince Merkez Bankası'ndan dövize sözlü müdahale geldi. Merkez Bankası'ndan "Piyasadaki sağlıksız fiyat oluşumunu yakından takip ediyoruz. Enflasyon üzerindeki etkiler dikkat alınarak gerekli adımlar atılacak" açıklaması geldi.

MERKEZ BANKASI'NDAN KRİTİK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eleştirdiği Merkez Bankası'ndan dikkat çeken bir açıklama geldi. "Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır." denildi.

SÖZLÜ MÜDAHALEDEN SONRA DOLAR GERİLEDİ

Dolardaki yükseliş sonrası Merkez Bankası'ndan açıklama geldi. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada "Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacak" denildi. Merkez Bankasının açıklaması sonrası dolar kuru 4.50 TL seviyesinden 4.42'ye kadar geriledi.

BİR AÇIKLAMA DA BANKALAR BİRLİĞİ'NDEN

Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamada ise "Bankacılık sektörü riskleri doğru yönetip pozitif görünümü koruyacak güçte. Sorunlu kredi oranı düşük. Yapılandırılan kredilerde tahsilat oranı yüzde 80. Bankacılık sektörü riskleri doğru yönetip pozitif görünümü koruyabilir" denildi.

MEHMET ŞİMŞEK'TEN DE AÇIKLAMA GELDİ

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de sosyal medya hesabı üzerinden önemli açıklamalarda bulundu.

"Hala politik pragmatizmin er ya da geç üstün geleceğine inanıyor ve umuyorum" diyen Şimşek, "Kurul tabanlı piyasa ekonomisi, ileriye dönük tek uygulanabilir seçenektir. Bu nedenle, sağlam ve ihtiyatlı bir politika çerçevesine bağlı kalmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Şimşek seçim sonrası iyileşme olasılığının yüksek olduğunu dile getirdi.