Memur - Sen: Hükümetin Memur Zammı Teklifi İçin Müzakereye Açık, İmzaya Uzağız!

Hükümetin memur zammı teklifiyle ilgili konuşan Memur - Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Teklif yeterli ve ikna edici değil. Müzakereye açık, imzaya uzağız." dedi.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu İşveren Heyeti'nin hemen ardından açıklama yaptı. Hükümetin 2018 için yüzde 3.5+3.5 teklifini yeterli bulmadıklarını belirten Yalçın "müzakereye açık ancak imzaya uzağız" dedi.

İşte Yalçın'ın sözleri:

İlk teklife 'bu teklife kapalıyız' diyerek tepkimizi ortaya koymuştuk. Yorucu bir süreç yaşadık. Kamuda 3.2 milyon çalışan ve 1.9 milyon emekli bu süreci çok yakından izliyor. Kamu sorun çözmek yerine sorun üretiyor. Bize önerilen teklif, elimize kalemi veriyor ama içine mürekkebi koymuyor. Teklifi adaletin kapısını aralıyor ama kalkınmanın aralamıyor.

ÇOK KISA SAATLER İÇERİSİNDE TEKLİFİMİZİ AÇIKLAYACAĞIZ

Biz de bir adım atacağız şüphesiz. Bütün reflekslerimizi eksiksiz yansıttık. Konuyu konfederasyonumuzda değerlendirecek ve kamuoyuna ayrıca bir teklif sunacağız. Bir noktaya yaklaşıyoruz ama bir noktaya varmak için daha süremiz var. Bizim amacımız üzüm yemek, biz bu ülkenin sevdalısıyız. Çok kısa saatler içerisinde teklifimizi açıklayacağız.

"BEKLENTİLERİMİZİN TAM OLARAK GÖRÜLMEDİĞİ ANLAŞILIYOR"

İşveren heyetinin deklare ettiği teklif müzakerelere uygun ama imza atmaya uygun değildir. Beklentilerin tam olarak görülmediği anlaşılıyor. 4. Dönem Toplu Sözleşme süreci hala devam ediyor. Hala zamana sahibiz. Masayı imza aşamasına taşımak için süreyi doğru oranlarla kullanmak zorundayız. Bizim durduğumuz nokta net, attıkları adım için teşekür ediyor ama birkaç adım daha istiyoruz.

"MÜZAKEREYE HAZIR, İMZAYA UZAĞIZ"

Amacımız uzlaşmak, amacımız adil paylaşımı ortaya çıkarmak. Memurların hakkettiği maaşı bordrolarına yansıtabilmek. Masaya yeni oranların girmesi gerekiyor. Çok yüksek rakamlardan bahsetmiyoruz. Türkiye'nin karşılyabileceği rakamlar... Yeni adımı beklerken, önümüz bayram kamu görevlileri çifte bayram yapsınlar. Biz inanıyoruz ki Türkiye'nin geleceğini ilişkin, önümüzdeki iki senenin maaşlarını düzeltecek, masaya olumlu rakamlar getireceklerdir. Müzakereye hazır, ama imzaya uzağız.

"GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

Memur-Sen olarak uzlaşma ifademizi masada ifade ettik. Bizi hakem heyetine zorlarsa bu konuda geri adım atmayacağımızı ifade ediyoruz. Bu süreç gece 00.00 itibarıyla mutlu sonla bitebilir. Hakem heyetine giderse de 3 gün sonra yani bayramdan önce sonuçlanır. Ama hakem heyetine gitmesini doğru bulmadığımı söylemek isterim.