ORDU'DA SEL VE HEYELAN SONRASI HASAR TESPİTİ - Haberler
Haberi Paylaş

ORDU'DA SEL VE HEYELAN SONRASI HASAR TESPİTİ

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

ORDU'da dün etkili olan yağışın yol açtığı sel ve heyelanlar ile ilgili hasar tespit çalışması başlatıldı.

ORDU'da dün etkili olan yağışın yol açtığı sel ve heyelanlar ile ilgili hasar tespit çalışması başlatıldı. Ünye ilçesinde heyelan nedeniyle boşaltılan 36 dairelik bloğun yer aldığı site içerisinde ekipler temizlik çalışması başlattı. Kentte 6 farklı noktada heyelan tespit edilirken, önlem amaçlı sitedeki dairelerini boşaltan vatandaşlar da evleri için Afad tarafından alınacak kararı bekliyor.

Kentte dün etkili olan ve hayatı olumsuz etkileyen sağanak, sel ve heyelanlara yol açtı, cadde ve yollarda su birikintileri oluştu. Perşembe ilçesindeki şiddetli yağışlar sonucu Ramazan, Alçakbel ve Mersin mahalleleri bağlantı yolu üzerinde, 200 metrelik alanda heyelanlar meydana geldi. Kabadüz- Ordu karayolu Karakiraz mevkisinde de yağışın etkisiyle yolda oluşan taşkın sebebiyle araçlar yolda kaldı. Korgan ve Çamaş ilçelerinde ise aşırı yağışların getirdiği çöpler yolların kapanmasına neden oldu. Harekete geçen ekipler, hasarların oluştuğu noktalarda iş makinesiyle çalışma başlatıp, toprakla dolan alanları temizledi.

HEYELAN OLUŞAN SİTEDE 1 BLOK BOŞALTILDI

Ünye ilçesinde etkili sağanak nedeniyle dün akşam saatlerinde Gölevi Mahallesi'ndeki Korkukent Sitesi içinde yamaç zeminde de heyelan meydana geldi. Heyelan sonucu taş istinat duvarının üzerindeki toprak, kayarak site içindeki yolu kapattı. İhbar üzerine adrese AFAD, sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Ekiplerin güvenlik şeridi çekerek önlem aldığı sitede, 1 bloktaki 36 daire, boşaltıldı. Site yönetimin tavsiyesi üzerine bir süre sonra diğer 2 bloktaki bazı dairelerde oturanlar da tedbir amaçlı evleri tahliye etti. Evlerini tahliye edenlerden 11 kişi otelde misafir edilirken, diğerleri de yakınları ve komşularına yerleşti.

'AZ RİSKLİ BLOKLARDAKİ VATANDAŞLAR EVLERİNE DÖNÜYOR'

Evlerini boşaltan vatandaşlar, günün ilk ışıklarıyla sitelerinin önüne geldi. Bazı vatandaşlar evlerine girebilmek için alınacak olan kararı beklerken, az riskli olan bloklarda kalan vatandaşlar ise yeniden evlerine yerleşti. Riskli blokla ilgili AFAD ekiplerinin bugün siteye gelip inceleme yapması ve yapılan inceleme neticesinde rapor hazırlaması bekleniyor. Site içerisinde kayan toprak yığının ise belediye ekipleri tarafından kaldırılma çalışmaları sürüyor.

'ÇOK KORKTUK'

Site sakinlerinden Süleyman Gürlek, o anları anlatarak dışarıdan ses duymaları üzerine balkondan baktıklarını ve karşı bloklarındaki binanın önündeki toprağın kaydığını gördüğünü söyledi. Gürlek, "Balkonda oturuyordu. Saat 23.00 civarlarıydı. Arka arkaya ses duyduk. Balkondan aşağıya baktık, binanın altındaki alandan topraklar aşağı dökülmeye başladı. Tedbir amaçlı heyelanın olduğu bloğu boşalttılar. Daha sonra bize de yağmur yağdığı için evimizi tahliye etmemizi söylediler. 2-3 saat dışarıda bekledik. Yağmur durunca ve hava aydınlanınca bizler evimize gittik ama bazıları otellere gittiler. Fakat çok korktuk" diye konuştu.

'YETKİLİLER TEDBİR ALDILAR'

Orhan Bodancı ise, sitede kızının yaşadığını ve evden eşya almak için yeniden evlerine geldiklerini kaydetti. Sıkıntı yaşanmayan bloklarda oturan site sakinlerinin evlerine döndüğünü belirten Bodancı, "Ben burada oturmuyorum ama kızım bu sitede oturuyor. Gece olayı duyunca onları almaya geldim. Gece karanlıkta çok bir şey anlaşılmıyordu ama sağ olsunlar yetkililer gerekli tedbiri aldılar. Şu anda sıkıntı olmayan bloklardaki evlerine döndüler. İnşallah bundan sonra bir şey olmaz" dedi.

HASAR TESPİTLERİNE BAŞLANDI

Öte yandan kent genelinde dün sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak sonucu birçok ilçede meydana gelen taşkın ve heyelanlarla ilgili hasar tespit çalışmalarına da başlandı. Yapılan çalışmalarda; Altınordu ve Perşembe ilçelerinde toplam 6 heyelan meydana geldiği, tespitlerin sürdüğü belirtildi.

ORDU'DA SEL VE HEYELAN SONRASI HASAR TESPİTİ

ORDU'DA SEL VE HEYELAN SONRASI HASAR TESPİTİ

ORDU'DA SEL VE HEYELAN SONRASI HASAR TESPİTİ

ORDU'DA SEL VE HEYELAN SONRASI HASAR TESPİTİ

ORDU'DA SEL VE HEYELAN SONRASI HASAR TESPİTİ

ORDU'DA SEL VE HEYELAN SONRASI HASAR TESPİTİ

ORDU'DA SEL VE HEYELAN SONRASI HASAR TESPİTİ

ORDU'DA SEL VE HEYELAN SONRASI HASAR TESPİTİ
Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
500
title