Son dakika haberleri! Mali'de askeri darbeye karışan isimlere af çıktı - Haberler
Haberi Paylaş

Son dakika haberleri! Mali'de askeri darbeye karışan isimlere af çıktı

AA / Fatma Esma Arslan - Haberler | Güncel
Son dakika haberleri! Mali'de askeri darbeye karışan isimlere af çıktı

Son dakika haberler: Mali'de darbenin ardından kurulan Ulusal Geçiş Konseyi, ağustos 2020 ve mayıs 2021'deki darbelere karışan isimlerin affedilmesine ilişkin 2 kanun teklifini kabul etti.

Mali'de darbenin ardından kurulan Ulusal Geçiş Konseyi, ağustos 2020 ve mayıs 2021'deki darbelere karışan isimlerin affedilmesine ilişkin 2 kanun teklifini kabul etti.

Yerel basında çıkan haberler e göre, meclis görevini yürüten Ulusal Geçiş Konseyi, 18 Ağustos 2020 ve 24 Mayıs 2021'deki darbeye karışan isimlerin affedilmesini öngören 2 kanun teklifini oyladı.

Her 2 teklif de 2'ye karşı 99 evetle kabul edildi.

Mali'de 1992 anayasasına göre seçim dışı yollarla iktidarın ele geçirilmesi "tarifi imkansız" bir suç kabul ediliyordu.

Ülkede 9 ayda ikinci darbe

Ağustos 2020'deki darbenin de arkasındaki isim olan Albay Assimi Goita, 24 Mayıs'taki kabine değişikliğinin usullere uygun olmadığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Bah N'daw ve Başbakan Moctar Ouane'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkilinin gözaltına alınması emrini vermişti.

Ndaw ve Ouane, 27 Mayıs'a kadar bir önceki darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita'nın da tutulduğu Kati kışlasında alıkonulmuş, akabinde ev hapsinde tutulmaya başlanmıştı.

Goita ise 7 Haziran'da düzenlenen resmi törenle yemin ederek Cumhurbaşkanlığı görevine resmen başlamış, başbakanlık görevine de Choguel Maiga'yı getirmişti.

AA / Fatma Esma Arslan - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title