Son dakika... Depremin vurduğu Bayraklı'da önemli kentsel dönüşüm kararı

Son dakika... Depremin vurduğu Bayraklı'da önemli kentsel dönüşüm kararı

04.12.2020 13:11 | Son Güncelleme: 04.12.2020 17:52

Son dakika genel haberi... Depremin vurduğu Bayraklı'da önemli kentsel dönüşüm kararı Evi az hasarlı veya orta hasarlı olan vatandaşlar evlerini yıkıp yenisini yaparken hak kaybı yaşamayacak 30 Ekim'de meydana gelen depremin vurduğu İzmir'in Bayraklı ilçesinde, kent sınırları içerisinde eski yapıların yıkılıp,...

Depremin vurduğu Bayraklı'da önemli kentsel dönüşüm kararı

Evi az hasarlı veya orta hasarlı olan vatandaşlar evlerini yıkıp yenisini yaparken hak kaybı yaşamayacak

İZMİR - 30 Ekim'de meydana gelen depremin vurduğu İzmir'in Bayraklı ilçesinde, kent sınırları içerisinde eski yapıların yıkılıp, yenilerinin yapılması sırasında vatandaşların hak kaybını önleyecek karar, mecliste oy birliğiyle kabul edildi. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "Bayraklı'nın tamamını kapsayan bu kararla; evi az hasarlı veya orta hasarlı ya da deprem yönetmeliğinden önce yapılmış yurttaşlarımız, evlerini yıkıp yenisini yaparken herhangi bir hak kaybı yaşamayacak" dedi.

30 Ekim'de Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen deprem, en çok Bayraklı ilçesinde hasara yol açmıştı. Depremin ardından meclisten önemli bir karar çıktı. Bayraklı Belediyesinin aralık ayı meclis toplantısının ikinci oturumu, Belediye Başkanı Serdar Sandal idaresinde gerçekleşti. İlk oturumda, imar komisyonuna gönderilen ve eski yapıların yıkılıp yenilerinin yapılması sırasında vatandaşların hak kaybını önleyecek kentsel dönüşüm kararı, meclisten oy birliğiyle geçti.

"Evlerini yıkıp yenisini yaparken kayıpları önlemek ile ilgili bir plan notu bu"

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, meclis toplantısında şöyle konuştu:

"3 ve 4 No'lu kararlarımız ile Bayraklı'daki meclis üyelerimiz, bence Bayraklı'nın yeniden inşasıyla ilgili tarihi bir imza atmış durumdalar. Burada emeği geçen komisyon üyelerimize, bürokratlarımıza ve meclis üyelerimize şükran borçluyum. Bu kararla; evi az hasarlı veya orta hasarlı ya da deprem yönetmeliğinden önce yapılmış yurttaşlarımız, evlerini yıkıp yenisini yaparken meydana gelecek kayıpları önlemek ile ilgili bir plan notu bu. Gerek kat sıkıştırma, gerek kapalı çıkma, gerek kooperatif veya farklı nedenlerden dolayı yapılacak konutlardaki hak kayıplarını önlemek ile ilgili plan notlarımız bunlar."

"Bu kararı Bayraklı'nın tümüyle ilgili aldık"

Başkan Sandal, "Bu sadece Manavkuyu, Mansuroğlu ve Adalet Mahallesi'ni kapsayan bir karar değil, bu kararı Bayraklı'nın tümüyle ilgili aldık. Adalet Mahallemiz ile ilgili revizyon planlarımız zaten devam ediyordu. 60 hektarlık Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı Mahallesi'ni içine alan alanla ilgili çalışmalar devam ediyordu. Bu 60 hektarlık kentsel dönüşüm alanını 600 hektara çıkaracağız ve o alan Çay Mahallesi'ne kadar uzanacak. Revizyon çalışmaları Onur, Yamanlar, Nafiz Gürman Mahallelerini içine alacak 600 hektarlık alanda da devam ediyor. Bu kararın Bayraklımıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Meclis üyelerimizi de oy birliğiyle aldığımız bu karardan dolayı kutluyorum" şeklinde konuştu.

Son dakika... Depremin vurduğu Bayraklı'da önemli kentsel dönüşüm kararı
Son dakika... Depremin vurduğu Bayraklı'da önemli kentsel dönüşüm kararı
Son dakika... Depremin vurduğu Bayraklı'da önemli kentsel dönüşüm kararı
Son dakika... Depremin vurduğu Bayraklı'da önemli kentsel dönüşüm kararı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title