Erdoğan ile Trump, Telefonda Görüştü! Masada Soçi ve Suriye Krizi Vardı

Erdoğan ile Trump, Telefonda Görüştü! Masada Soçi ve Suriye Krizi Vardı

Cumhurbaşkanı ile telefonda konuşacağını Twitter mesajıyla duyuran ABD lideri Trump ile Erdoğan arasındaki görüşme gerçekleşti. Görüşmede, Soçi Zirvesi ve Suriye krizi ele alındı.

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bugün bir görüşme gerçekleştireceğini açıklamasının ardından beklenen görüşme gerçekleşti. Erdoğan ve Trump telefonda görüştü.

GÖRÜŞME SONRASI İLK AÇIKLAMA BEŞTEPE'DEN

Görüşmeye ilişkin ilk açıklama Cumhurbaşkanlığından geldi. Beştepe'den yapılan açıklamada "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın telefon görüşmesinde ikili ilişkiler, Soçi zirvesi, Suriye krizi ve bölgesel sorunlar ele alındı." denildi.

İlerleyen saatlerde görüşmeye ilişkin yazılı açıklama da yapılacak.

DİKKAT ÇEKEN ZAMANLAMA

Trump'ın bu adımının Türkiye, Rusya ve İran'ın Soçi'deki Suriye zirvesinin hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

GÖRÜŞECEKLERİNİ TRUMP AÇIKLAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bugün bir görüşme gerçekleştireceğini açıklamıştı. Twitter üzerinden tweet atan Trump, "Orta Doğu'ya barışın getirilmesini konuşacağız" demişti.

TRUMP NE DEMİŞTİ?

Trump, "Ortadoğu'da başıma kalan bu kargaşayı çözmek üzere (ABD saatiyle) bu sabah Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşeceğim. Bu işi çözeceğim ama en başında hayatlar ve dolarlar (6 trilyon) kaybetmemiz hataydı" diye yazmıştı.


BU YIL İÇİNDE İKİ KEZ YÜZ YÜZE GÖRÜŞMÜŞLERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD lideri Trump, bu yıl içinde iki kez yüz yüze görüşmüştü. ABD'de gerçekleşen randevuların sonuncusu, Eylül ayındaydı.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğini öven ABD Başkanı Trump, "Erdoğan dostum haline geldi. Dünyanın çok zorlu bir bölgesinde görev yapıyor. Çok da başarılı işler yapıyor. Bence Türkiye ve ABD'nin şu anda hiç olmadığı kadar birbirine yakın" demişti.