'Son Balo Vals ve Zeybek'in Galası Bursa'da Yapılıyor

'Son Balo Vals ve Zeybek'in Galası Bursa'da Yapılıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Vefatından 8 Ay Önce Bursa'da Katıldığı Son Baloda Vals Dansını Yarıda Kestirerek Yaptığı Zeybek Oyununu Günümüze Taşıyan 'Son Balo Vals ve Zeybek' Belgeselinin Galası, Bursa'da Yapıldı. Galaya Projenin Mimarı Folklor Araştırmacısı Ünlü Sanatçı Sümer Ezgü ile Çok Sayıda Tiyatrocu ve Davetli Katıldı.

'Son Balo Vals ve Zeybek'in Galası Bursa'da Yapılıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatından 8 ay önce Bursa'da katıldığı son baloda vals dansını yarıda kestirerek yaptığı zeybek oyununu günümüze taşıyan 'Son Balo Vals ve Zeybek' belgeselinin galası, Bursa'da yapıldı. Galaya projenin mimarı folklor araştırmacısı ünlü sanatçı Sümer Ezgü ile çok sayıda tiyatrocu ve davetli katıldı.

Gala öncesi belgeselin çekildiği Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi binasında kokteyl düzenlendi. Kokteyle siyasetçilerin katılımı yüksek oldu. Ardından Tayyare Kültür Merkezi'nde yapılan gala törenine geçildi. Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu Başkanı Hasan Ekşi, yaptığı konuşmada, Sümer Ezggü tarafından fikir olarak sunulan belgesele destek verdiklerini belirterek; "Çok orjinal bir yapıt oltdu" dedi. Daha sonra sahneye çıkan kısa filmin süpervisoru ve Atatürk'ü canlandıran sanatçı Sümer Ezgü, belgesel için çok çalıştıklarını, sadece Atatürk'ün palto giyme sahnesini 18 kez tekrarladıklarını belirterek; "Bu kısa filmde tam 60 oyuncu rol aldı. Bu oyuncuların çoğunluğu Bursalılardan oluştu. Amacımız tarihe bir not bırakmaktı. Arkadaşlarımın gayretiyle güzel bir yapıt oldu. Atatürk'ün hayatında katıldığı son balodur Bursa'daki. Biz de o balonun yapıldığı belediye binasında bunu canlandırmaktan onur duyduk" dedi. Konuşmasının son bölümünde rol arkadaşı tiyatro sanatçısı Neriman Uğur'u sahneye davet eden Sümer Ezgü, Uğur'la bir süre sahnede dans etti.

Bursa Milletvekili Mehmet Ocakdan ise, yapıtğı konuşmada bugüne kadar Atatürk'le ilgili büyük tartışmalar yaşandığını, ancak yapılan belgeselin Atatürk7ün insanlığını gözler önüne serdiğini söyledi. Son olarak kürsüye gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin de, "Mustafa Kemal Atatürk'ün 1938 yılında Bursa'da tarihi belediye binası meclis salonunda katıldığı balo ve oynadığı zeybek oyunu, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla belgesel haline getirildi. 'Son Balo Vals ve Zeybek' belgeseli, galadan sonra Türkiye genelinde de gösterilecek. 'Son Balo Vals ve Zeybek' belgeselinin çekimleri tarihi belediye binasında 3 günde tamamlandı. Mustafa Kemal Atatürk'ü, ünlü türkücü Sümer Ezgü'nün canlandırdığı belgeselde Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe de rol alıyor. Kendisi rahatsızılğından dolayı gelemedi. Senaryosunu Ömer Lütfi Mete'nin yazdığı belgeseli, Biray Dalkıran yönetti. Belgesel, tarihte iz bırakan balo sahnelerinin gelecek nesillere aktarılması amacıyla önemli bir belge olma özelliği taşıyor" dedi.

Daha sonra belgesel filmin gösterimine geçildi. gösteriminin ardından yapıtta emeği geçenlere plaket verildi.