'Son Balo Vals ve Zeybek' Filminin İstanbul Galası Yapıldı

'Son Balo Vals ve Zeybek' Filminin İstanbul Galası Yapıldı

Senaryosunu Gazeteci -Yazar Ömer Lütfi Mete'nin Yazdığı ve Sümer Ezgü'nün Atatürk'ü Canlandırdığı 'Son Balo Vals ve Zeybek' Adlı 8 Dakikalık Kısa Filmin İstanbul Galası Yapıldı.

'Son Balo Vals ve Zeybek' Filminin İstanbul Galası Yapıldı

Senaryosunu gazeteci-yazar Ömer Lütfi Mete'nin yazdığı ve Sümer Ezgü'nün Atatürk'ü canlandırdığı ''Son Balo Vals ve Zeybek'' adlı 8 dakikalık kısa filmin İstanbul galası yapıldı.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen galaya, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, Sümer Ezgü ile çok sayıda davetli katıldı.

Projenin sahibi ve belgeselde Atatürk'ü canlandıran Sümer Ezgü, galada yaptığı konuşmada, Atatürk'ün, modern dünyayla entegre olan, ancak geleneklerine son derece bağlı kalan biri olduğunu söyledi. Ezgü, ''Atatürk gelişime inanan bir insandı. Sanat ve kültür yanı çok etkiliydi. Biz de abartıya kaçmadan, önce klip yapalım diye uğraşmıştık. Ama 8 dakikalık siyah-beyaz kısa bir film oldu'' dedi.

Bu çalışma için filmde anlatılan günü yaşayan sanatçı Müzeyyen Senar'ı da hastanede ziyaret ettiğini aktaran Ezgü, Senar'ın kendisine Atatürk'ün o gece nasıl dans ettiğini anlattığını kaydetti.

Ezgü, filmde oynaması için teklif götürdükleri Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin bunu hemen kabul ettiğini söyledi. Film için kendisine yaklaşık 5 saat makyaj yapıldığını anlatan Ezgü, Atatürk'ü canlandırması sürecini şöyle aktardı:

''Makyajdan 5 saat önce Sümer Ezgü'ydüm, 5 saat sonra Atatürk oldum. İlk gün aynaya bakınca dıştan Atatürk, içte Sümer'i gördüm, ama ikinci gün alıştım bu duruma... Makyajdan sonra Ülkü Hanım ile karşılaştım. İnanılmaz bir andı. Ülkü Hanım duygularını belli etmeyen bir insan. Ancak çok duygulandığını ve heyecanlandığını o anda hissettim.''

Türkiye Sivil Toplum Kuruluşları Platformu öncülüğünde hazırlanan ve yönetmenliğini Biray Dalkıran'ın üstlendiği 8 dakikalık filmde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünden 8 ay önce, Bursa'yı son ziyaretinde onuruna düzenlenen baloda valsi yarıda keserek, zeybek oynaması anlatılıyor.

Senaryosunu gazeteci-yazar Ömer Lütfi Mete'nin yazdığı ve Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe ile araştırmacı Ercan Çitlioğlu'nun da rol aldığı filmin yapımcılığını Arif Ekşi üstlendi. Filme Bursa Büyükşehir Belediyesi de ana sponsor oldu.