Somuncubaba ve Hulusi Efendi Kültür Etkinleri Gerçekleştirildi

Somuncubaba ve Hulusi Efendi Kültür Etkinleri Gerçekleştirildi

Bu Yıl Yedincisi Düzenlenen Somuncubaba ve Hulusi Efendi Kültür Etkinleri Gerçekleştirildi. Darende Güreş Sahasında Yapılan Etkinliklere Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç ve Çok Sayıda Davetli Katıldı.

Somuncubaba ve Hulusi Efendi Kültür Etkinleri Gerçekleştirildi

Bu yıl yedincisi düzenlenen Somuncubaba ve Hulusi Efendi Kültür Etkinleri gerçekleştirildi. Darende güreş sahasında yapılan etkinliklere Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, vakıf müessesesinin ecdadın insanlığa armağan ettiği en önemli sivil toplum örneği olduğunu söyledi. Vakıf anlayışının başlangıcının 1048 yılında, Osmanlı döneminde olduğunu dile getiren Yazıcı, "Biz insanımızın vakıf kurmasının önündeki engelleri kaldırdık. Vakıf kurmayı kolaylaştırdık. Bu demokrat kafaların işidir. Demokrasi örgütlü toplum demektir. Bunun en önemlisi STK'lar ve vakıflardır." dedi. Yazıcı, birlik ve beraberliği pekiştiren en önemli hasletlerin başında dayanışma ruhunun geldiğini ifade ederek, "İnsanları birbirine kenetleyen, onlara huzur enjekte eden değerlere sahip olduğumuz için gurur duymalıyız." şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ise bu ülke insanlarının asırlardır kültür ve eğitim alanında hizmet ettiklerini belirterek, "Bu güzel beldede güzel insanlar yetiştiler. Türkiye'nin her yerinde temiz ahlaklı, çalışkan, dürüst, memleketini milletini seven, ilme önem veren, ahlaki değerlere önem veren çok güzel insanlar yetişti. Vakfın hizmetlerini gördüm. Bunlar Türkiye'de emsali olmayan hizmetler. Hem tarih ve kültür varlıklarımızı ayağa kaldırdılar hem de buralardan daha çok insanın yararlanması için paralarını verdiler. Bu hizmetlerin içerisinde kazandıklarını büyük ölçüde buralara harcayan güzel insanların katkısı var." şeklinde konuştu.

Programda Ahmet Özhan konseri ile sona erdi.

Kaynak: CHA