Somalili Korsanlar Rehin Alman Çift İçin 2 Milyon Dolar İstiyor

Somalili Korsanlar Rehin Alman Çift İçin 2 Milyon Dolar İstiyor

Somalili Korsanlar Rehin Aldıkları Alman Çiftin Serbest Bırakılması Karşılığında 2 Milyon Dolar Fidye Talebinde Bulundu.

Somalili Korsanlar Rehin Alman Çift İçin 2 Milyon Dolar İstiyor

Somalili korsanlar rehin aldıkları Alman çiftin serbest bırakılması karşılığında 2 milyon dolar fidye talebinde bulundu.

Mısır'dan yola çıkarak Aden Körfezi üzerinden Tayland'a giden Alman çiftin içinde bulunduğu yat, Afrika Boynuzu olarak adlandırılan bölge açıklarında 23 Haziran'da korsanlanlar tarafından rehin alınmıştı. Yatı yağmaladıktan sonra terk eden korsanlar, beraberindeki rehinelerle dağlık alanda kayıplara karışmıştı.

Alman haber ajansı DPA'da yer alan haberde, Alman çiftin sağlık durumunun iyi olduğu ancak diyabet hastası olan eşlerden birinin günlerdir insülin alamadığı ifade edildi.

Somali'deki geçici hükümetin, karasularında yeterli kontrolü sağlayamaması nedeniyle korsan faaliyetlerinin oldukça yaygın olduğu bölgede, özellikle lüks yatlar ve kargo gemileri sık sık fidye için kaçırılıyor.

Son olarak, MV Lehmann Timber isimli bir Alman kargo gemisini ele geçiren korsanların, mürettebatın serbest bırakılması için Alman yetkililerle görüştüğü belirtiliyor.

(DPA-DD-İB-D)

Kaynak: İHA