Uçakta Bulunan Para Diplomatik Kriz Çıkardı! BAE Somali'deki Askeri Eğitim Programını Sonlandırdı

Uçakta Bulunan Para Diplomatik Kriz Çıkardı! BAE Somali'deki Askeri Eğitim Programını Sonlandırdı

Birleşik Arap Emirlikleri, Somali'ye giden uçakta 9,6 milyon dolar ele geçirilmesinin ardından yaşanan kriz üzerine, Afrika ülkesinde yürüttüğü askeri eğitim programını sona erdirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Somalileri eğitmek için 2014'ten bu yana askeri eğitim programı yürütüyordu. Devlet haber ajansı WAM, Somali'ye giden uçakta 9,6 milyon dolar ele geçirilmesinin ardından yaşanan kriz üzerine Birleşik Arap Emirlikleri'nin bu programı sona erdirdiğini duyurdu. BAE'li yetkililer, Somali hükümetinin el koyduğu paranın Somali'nin yarı özerk bölgesi Putland'da eğitilen askerlerin maaşlarını ödemek için gönderildiğini söyledi.

SOMALİ: ARTIK BİZ ÖDEYECEĞİZ

Somali İç Güvenlik Bakanlığı, 8 Nisan'da BAE'den gelen uçakta 9,6 milyon dolar nakit paranın ele geçirildiğini duyurmuştu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, paranın Somali'de kime ya da nereye ulaştırılmak üzere getirildiğinin araştırıldığı belirtilmişti. Somali hükümeti de BAE ile yapılan askeri anlaşmaya rağmen, bundan sonra Somali ordusundaki askerlerin maaşlarını ve eğitimini kendisinin vereceğini açıklamıştı. Somali Savunma Bakanı Muhammed Mursal Şeyh Abdurrahman, BAE'nin eğittiği askerlerin ordu içerisindeki farklı birimlere dağıtılacağını açıklamıştı.