Soma'daki Maden Faciası Davası

Soma'daki Maden Faciası Davası
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davada, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, mahkemenin 9 Ağustos'a ertelenmesine karar verildi.

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davada, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, mahkemenin 9 Ağustos'a ertelenmesine karar verildi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde sabah 09.30'da başlayan davanın sekizinci duruşmasında mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların ve avukatlarının tahliye talebi ile müşteki avukatlarının sanıkların cezalandırılmasına ilişkin taleplerini dinledi.

Gün boyunca iki kez ara veren mahkeme heyeti, verdiği ara kararda tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Teknik Müdür İsmail Adalı, Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy'un tahliye taleplerini reddederek sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Bilirkişi raporunun beklenmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 9 Ağustos'a erteledi.

Duruşmayı takip eden CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, sabırla bilirkişi raporunun beklendiğini, bu olmadan karar verilemeyeceğini belirtti.

Bugünkü mahkemenin hayret verici unsurlar içerdiğini, neredeyse ölenlerin suçlu noktasına getirildiğini dile getiren Özel, Can Gürkan'ın avukatlarından Abdurrahman Gök'ün gazel okuması ve ardından hakime yönelik sözlerine değindi.

Gürkan'ın "her yer yangın yeri" diyerek salonu provoke etmeye çalıştığını savunan Özel, "Daha sonra açıkça hakimi tehdit ederek 'eskiden davalar vardı, kumpas davaları diyoruz. O davaların hakimleri şimdi yargılanıyor.' dedi. En sonunda 'keser döner sap döner gün gelir hesap döner' dedi. Bir savunma avukatının hakime bunu demesi Türk adaleti açısından kara bir leke günüdür.

Olay

Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen ocakta, 13 Mayıs 2014'te saat 15.00 sıralarında başlayan yangında, 420 metre derinlik ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galeriler dumanla dolmuş, faciada 301 madenci ölmüş, 162 işçi kurtarılmıştı.

Açılan davada tutuklu 6 sanık ile beşinci duruşma sonunda yargılanmalarına tutuksuz devam edilmesine karar verilen vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor.

Tutuksuz 38 sanık hakkında ise "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor. Bunlardan 25'i hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title